
Zmieniony plan lekcji dostępny jest w zakładce "Klasowe plany lekcji" w STREFIE DLA UCZNIA I RODZICA.
Zmieniony plan lekcji dostępny jest w zakładce "Klasowe plany lekcji" w STREFIE DLA UCZNIA I RODZICA.
Tradycją naszej szkoły jest to, że w styczniu uczniowie chcąc uczcić święto swoich babć i dziadków, serdecznie zapraszają ich na uroczystą akademię. W tym roku szanowni goście przybyli do nas 21 stycznia i w udekorowanej sali gimnastycznej oglądnęli program artystyczny.
Uczniowie klas I- IV postarali się aby ich występ był ciekawy, zaskakujący i oryginalny. Całe przedstawienie było w formie show pt. ,, Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu mam talent”. Każda z klas lub ich przedstawiciele prezentowali przygotowane wiersze, piosenki lub układy taneczne, a jury oceniało występ. Było dużo śmiechu, zaskoczenia ale i wzruszeń. Na koniec uczniowie zaśpiewali ukochanym dziadkom ,,Sto lat” i obdarowali ich drobnymi, własnoręcznie przygotowanymi upominkami.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu poczęstunku dla babć i dziadków.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Zapraszamy do aktywnego udziału w tym unikalnym projekcie. Druki zgłoszeń można jeszcze odbierać w bibliotece.
Konkurs jest skierowany do uczniów klas 1-8 oraz rodziców, którzy chcą wspierać dzieci w dążeniu do sukcesu. Misją wydarzenia jest rozwijanie kompetencji czytelniczych naszych uczniów oraz promowanie czytelnictwa. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników W czasie trwania konkursu uczniowie czytają wskazane lektury, zdobywają sprawności czytelnicze, a najwytrwalsi awansują do kolejnych etapów.
Wszystkim uczestnikom życzymy wielu miłych czytelniczych przygód.
W czwartek 16 stycznia do drzwi naszych sal lekcyjnych zapukali kolędnicy. Wśród kolędujących mogliśmy zobaczyć Maryję z Jezuskiem, królów, anioły, diabła, śmierć, turonia, a także gwiazdę betlejemską. Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią przypomnieli nam atmosferę świąt Bożego Narodzenia śpiewając kolędy, ale także pokazali przed nami swój talent aktorski. Liczna grupa barwnych przebierańców przypominała niemal zapomniany wesoły zwyczaj odwiedzania w okresie Bożego Narodzenia ludzi przez kolędników.
Na koniec kolędy dzieci poczęstowały wszystkich słodkim upominkiem i życzyły wszelkiej pomyślności w 2020 roku.
Obydwa konkursy bożonarodzeniowe: plastyczny „Świąteczna kartka z aniołkiem” oraz muzyczny „Kolęd i pastorałek” cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Na szkolnym korytarzu pojawiła się imponująca galeria 42 przepięknych prac, wykonanych z różnorodnych materiałów ciekawymi technikami plastycznymi. Kartki zachwycają wizerunkami delikatnych, kolorowych aniołków.
Komisja oceniająca konkursowe prace zdecydowała o przyznaniu Złotych i Srebrnych Aniołów. Otrzymali je:
ZŁOTE ANIOŁY SREBRNANIOŁY
Bączek Natalia Gawlik Maciej
Mrzygłód Milena Witaszek Mikołaj
Pierz Igor Kluska Ignacy
Pabijan Daniel Roman Julia
Widło Arkadiusz Rylewicz Lena
Drużkowska Eliza Stępak Ksawery
Kluska Antoni Roman Nikola
Mrzygłód Arkadiusz Dudek Hiacynta
Szpak Nikodem Zagroba Kacper
Wichniewicz Martyna Roman Filip
Franczyk Maksymilian Rylewicz Jakub
Dudek Przemysław Pabjan Patryk
Kądziołka Amelia Pabjan Julia
Adamski Patryk Kolibabka Kacper
Dudek Kamil Kolibabka Michał
Roman Kamil Bojdo Wiktoria
Franczyk Tobiasz Ostręga Aniela
Kawa Mikołaj Krupińska Paulina
Marecik Karolina Sambor Gabriela
Kądziołka Patrycja Stępak Kacper
Burnóg Izabella Kolibabka Patryk
W konkursie „Kolęd i pastorałek” uczestniczyło 13 uczennic, które zaprezentowały swoje wykonania podczas przesłuchań w dniu 18.12.2019 r.
Komisja wysłuchała przygotowanych prezentacji i biorąc pod uwagę znajomość tekstów, interpretację utworów oraz ogólne wrażenie artystyczne przyznała następujące lokaty:
Klasy I – III
I miejsce: Julia Roman klasa I
II miejsce: Natalia Bączek i Karolina Marecik (duet) klasa I
Klasy IV – VI
I miejsce: Patrycja Kądziołka klasa IV
Klasy VII – VIII
I miejsce: Nina Wąs klasa VIII
Na koniec szkolnego, świątecznego spotkania wysłuchano najpiękniejsze konkursowe kolędy, których wykonawczynie zostaną zgłoszone do Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek.
Wszyscy uczestnicy obydwóch konkursów otrzymali dyplomy i świąteczne upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
„Na świątecznym froncie dobro zwycięża”- jasełka w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II pod kierunkiem ks. Antoniego Lelito wprowadziły nas w świąteczny nastrój, ale przede wszystkim zmusiły do głębokich przemyśleń. Reporter wyszedł na ulicę, by zadać kluczowe pytanie: „Czym dla Pani/ Pana są święta?” „Jakie święta?! Nie widzi pan, że pracuję!”, nie idę do szkoły, dostanę prezenty, super wystawy, atmosfera, „Święta mnie w ogóle nie interesują”- dziwią Was te odpowiedzi?! Natomiast święta, jak powiedziało Dziecko, „są ważne, to przecież urodziny Jezusa. Maryja dała Go nam i On teraz przychodzi do naszych serc i naszych domów, żebyśmy się kochali jak moja rodzina.”Nawet żołnierze na froncie zawieszają działania wojenne, bo jest to czas radości i pokoju. Brawo dla uczniów klasy siódmej , ósmej i absolwentek naszej szkoły biorących udział w przedstawieniu.
Pani Dyrektor życzyła wszystkim pracownikom szkoły i uczniom wspólnej, świątecznej radości. Do życzeń dołączył się samorząd uczniowski. Był to także czas wręczenia nagród za udział w konkursach szkolnych : na kartkę z aniołkiem i najpiękniej zaśpiewaną kolędę. Gratulujemy zwycięzcom! WESOŁYCH ŚWIĄT!
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia czas zacząć! A my w naszej szkole prace te rozpoczęliśmy od zapoznania się z pracą wędkarza. Dowiedzieliśmy się skąd się bierze karp, który króluje na naszym wigilijnym stole. Pan Paweł swój wolny czas spędza na obserwacjach Doliny Dunajca. Jest miłośnikiem toni wodnej i całego środowiska związanego z rybami. Dzieci z klas I-IV miały możliwość zobaczenia młodego karpia i jesiotra oraz wielu okazów przyrody.
Szanowni Rodzice.W czasie ferii zimowych w dniach 27-31 stycznia 2020 r. będzie organizowane zimowisko dla uczniów naszej szkoły. Możemy przyjąć na zajęcia maksymalnie 25 uczniów. Zajęcia będą się odbywać w tych dniach w godzinach 8.00-12.00.Bardzo proszę o zapisywanie chętnych uczniów.
Dnia 27.11.2019 roku Samorząd Uczniowski zorganizował wieczór andrzejkowy. Dziewczęta z szóstej klasy przygotowały wróżby andrzejkowe. Była wróżka, kula, karty oraz atmosfera ciekawości. Opowieściom co Nas czeka w przyszłości nie było końca. Każdy chciał wiedzieć czy znajdzie swoją drugą połówkę. Oczywiście nie mogło zabraknąć wróżby z butami „ kogo but pierwszy przekroczy próg drzwi, ta osoba pierwsza wyjdzie za mąż lub się ożeni”. Jak się okazało, niektórym uczniom bardzo się spieszy do małżeńskiego życia. Starsi uczniowie zorganizowali sobie wieczór gier i zagadek logicznych. Dominowały kalambury przy których nieźle można było się pośmiać. Rada Rodziców zakupiła poczęstunek.
„123 kroki do Niepodległości”
Jak wiadomo, data 11 listopada, dla Nas Polaków jest bardzo ważna. Wiąże się to z Odzyskaniem Niepodległości przez nasz kraj. Uczniowie nasze szkoły, w nietypowy sposób postanowili uczcić tą wspaniałą rocznicę. Dnia 13.11.2019r. zorganizowano pierwszą grę terenową pt.„123 kroki do Niepodległości’. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, każda drużyna została oznaczona innym kolorem i musiała odnaleźć 6 swoich kopert. W kopertach znajdowały się do wykonania: zadanie historyczne, zadanie logiczne oraz zadanie profilaktyczne. Dodatkowo każda grupa musiała sprawdzić się w zadaniu sportowym. Kolejna koperta wiązała się z ogromnym zaciekawieniem co będzie dalej i kto wygra. Spryt również przydał się w poszukiwaniu i wykonaniu swoich zadań. Bardzo budująca jest postawa najstarszych uczniów, którzy pomagali młodszym kolegom szukać kopert. Wszyscy zakończyli rozgrywkę w dobrych humorach i z większą wiedzą, zwłaszcza historyczną.
22 listopada klasy 7 i 8 uczestniczyły w wycieczce do Krakowa, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat czasów II wojny światowej. Program obejmował zwiedzanie Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Muzeum Armii Krajowej, terenu getta krakowskiego oraz spacer po Kazimierzu – dawnej dzielnicy żydowskiej. Uczniowie poznali losy polskich i żydowskich mieszkańców Krakowa i okolic podczas okupacji. W muzeach obejrzeli zdjęcia, filmy dokumentalne, broń, elementy wyposażenia żołnierskiego, przedmioty codziennego użytku, gazety, dokumenty osobiste i urzędowe, mapy oraz relacje uczestników wydarzeń, słyszeli też archiwalne nagrania oraz ścieżki dźwiękowe naśladujące ówczesną rzeczywistość. Wystawy przedstawiające obszerny i różnorodny materiał pomogły zrozumieć okrucieństwo wojny i skalę terroru stosowanego przez okupanta wobec obywateli polskich.
20 listopada 2019 r. w naszej szkole już po raz 21 podsumowano gminny konkurs plastyczno – literacki, który polegał na przygotowaniu widokówki przedstawiającej rodzinną miejscowość z zamieszczonymi pozdrowieniami. W konkursie wzięło udział 20 uczestników z 5 szkół naszej gminy: Jaworska, Łoniowej, Niedźwiedzy, Sufczyna i Woli Dębińskiej.
Prace konkursowe wykonane w różnorodnych technikach oceniane były w dwóch kategoriach przez komisję powołaną przez Dębińskie Centrum Kultury – współorganizatora konkursu.
Wyniki przedstawiają się następująco:
W kategorii klas I – III
I miejsce Aleksandra Marek Jaworsko
Sebastian Dubiel Jaworsko
II miejsce Aleksandra Kuboń Sufczyn
III miejsce Anna Flądro Wola Dębińska
Wyróżnienia: Karolina Kędzior, Wiktoria Smoleń, Wiktoria Gajda, Jakub Ledziński, Maciej Gawlik, Szymon Olchawa, Patryk Adamski.
W kategorii klas IV – VI
I miejsce Izabella Burnóg Łoniowa
II miejsce Nikodem Szpak Łoniowa
III miejsce Krzysztof Sady Niedźwiedza
Wyróżnienia: Patrycja Przeklasa, Amelia Jadach, Martyna Nowacka, Klaudia Tekiela, Milena Grzebieniarz, Patrycja Czajkowska.
Uczestnicy konkursu z rąk dyrektora DCK -pana Łukasza Przybyło oraz dyrektora szkoły pani Marii Marecik otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez DCK, a nauczyciele- opiekunowie ( Barbara Matura, Dorota Potępa, Danuta Pach, Lucyna Mucha, Jolanta Ogar, Bogusława Faron) oraz organizatorki Marta Migdał – Duź i Monika Piróg okolicznościowe podziękowania.
To spotkanie wykorzystano również do wręczenia nagród uczestnikom szkolnej edycji tego konkursu. Wzięło w nim udział 23 uczestników. Nagrodzono:
W kategorii klas II – III
I miejsce: Maciej Gawlik klasa II
II miejsce: Patryk Adamski klasa II
III miejsce: Szymon Olchawa klasa II
Wyróżnienia: Mikołaj Kawa, Przemysław Dudek
W kategorii klas IV- VI
I miejsce: Izabella Burnóg klasa VI
Nikodem Szpak klasa VI
II miejsce: Magdalena Olchawa klasa V
Wiktoria Marecik klasa VI
III miejsce: Martyna Wichniewicz klasa VI
Kamil Bojdo klasa VI
Kacper Łośko klasa VI
W dniu 14 listopada uczniowie i wychowawcy klas I-III wzięli udział w Dniu Zdrowego Śniadania w ramach programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc. Dzieci przyniosły do szkoły wszystko to, co niezbędne aby przygotować zdrowe kanapki.
Świeże warzywa, masło, sery, ciemne pieczywo – żadne zdrowe produkty nie były im obce. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie każdy uczeń przygotował kolorowe kanapki, które wyjątkowo smakowały. W ten sposób dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania i kształtowały prawidłowe nawyki żywieniowe. Wiedzą, że to najważniejszy posiłek dnia i dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.
13 listopada uczniowie klas I-VIII mieli przyjemność uczestniczyć w żywej lekcji historii na Zamku w Dębnie. Zwiedzanie zamku zaczęli od komnat, pomieszczeń gospodarczych, piwnicy, kuchni zamkowej, salonie rokokowym, spiżarni czy winnicy. Pięknie wyposażone pokoje w różnorakie eksponaty zachwycały na każdym kroku. Przewodnicy opowiadali legendy związane z miejscem nawiązując do historii regionu. Wycieczka, przy sprzyjającej pogodzie wszystkim się podobała.
„Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu.
Uczniowie klasy II zakończyli realizację tego programu, która przebiegała w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały. Podczas 24 spotkań zachęcano dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania, akcentując, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak również ważne jest słuchanie innych, kiedy przeżywają trudne chwile.
Towarzyszem spotkań była maskotka Zippiego, która uczestniczyła również w codziennych klasowych zajęciach. Dzieci chętnie włączały patyczaka we wspólne zabawy, zabierały na spacery i klasowe wycieczki.
Zippi był oczekiwanym, weekendowym gościem również w domach dzieci uczestnicząc w ich rodzinnych zajęciach, spotkaniach i wyjazdach.
Kończąc projekt „Przyjaciele Zippiego” uczniowie klasy II zostali wyposażeni w wiarę, że często sami potrafią znaleźć rozwiązanie, że warto i można prosić o pomoc, a także należy okazywać pomoc innym.
Wychowawca klasy II serdecznie dziękuje rodzicom zaangażowanym w przebieg programu tj. za uszycie maskotki Zippiego oraz przygotowanie imprezy świętowania na koniec projektu: pani Justynie Alfs, Edycie Adamskiej, Małgorzacie Bacy oraz Dorocie Gawlik.
Krótkie sprawozdanie z realizacji programu zamieszczono w zakładce Promocja zdrowia.
7 listopada uczniowie klas III i IV odwiedzili teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, aby uczestniczyć w spektaklu teatralnym pt. ,,Akademia Mr Kleks”.
Przedstawienie to ,,… nowatorska adaptacja Elżbiety Chowaniec oparta na motywach kultowej książki Jana Brzechwy. W spektaklu, obok aktorów tarnowskiego teatru, wystąpią młodzi, utalentowani debiutanci – adepci sceny hip-hopowej, rapowej i szeroko pojętego street-dance.
"Akademia Mr Kleks" to opowieść o prawdziwej szkole życia – o tym, jak być wolnym, kolorowym, ale i świadomym, że życie składa się i z dobra i zła. Akademia to opowieść dla młodzieży i dorosłych. Zatopiona w prawdzie hip-hopowego słowa porusza to, co najważniejsze – sens nauki, którą nazywamy życiem. Znaczące przesłanie Jana Brzechwy we współczesnej formie pełnej energetycznych niezwykłych obrazów Darii Kopiec stanowi mieszkankę wybuchową – wciągającą i przejmującą zarazem. Brzechwa pisany współczesnym rymem oraz sceny z energetycznym tańcem i niezwykłą siłą malowniczych obrazów to podstawa naszej adaptacji. Zdolny zespół teatru oraz niezwykli młodzi tancerze to nowi uczniowie Akademii Mr Kleksa. Każdy z nich pokazuje swój talent, każdy z nich przechodzi proces dojrzewania w szkole życia Pana Kleksa…”
8 listopada tj. w piątek w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię punktualnie o godzinie 11:11 zainaugurowało odśpiewanie przez uczniów i grono pedagogiczne Mazurka Dąbrowskiego. W drugiej części uroczystości klasa ósma przedstawiła krótki spektakl muzyczno-teatralny na temat trudnej historii Polski, walkę Polaków o wolność w trakcie trwania zaborów, podczas powstań oraz w okresie I wojny światowej. Uczniowie klasy ósmej wcielili się w role takich postaci jak: Polska, wolność, trójka zaborców, żołnierz oraz modlący się lud Polski. Ich zadaniem było uświadomienie swoim młodszym kolegom trudu, jaki w tamtym czasie naród Polski włożył w walkę o odzyskanie niepodległości podczas 123 lat niebytu na mapie świata, a także jak bardzo dumni powinni być z faktu bycia Polakami. W trzeciej, ostatniej części swój talent muzyczny zaprezentowały klasy pierwsza i druga, które zaśpiewały wspólnie piosenkę „Co to jest Niepodległość?” . Całość akademia została spuentowana krótkim wystąpieniem Pani Dyrektor oraz gromkimi brawami dla uczniów, którzy zaangażowali się w zorganizowanie akademii.
31 października kl. I –VIII spotkały się , aby wspólnie zakończyć i podsumować tegoroczną akcję ,,Odblaskowa szkoła”. Uczniowie kl. VII i VIII w ramach konkursu przygotowały prezentacje multimedialne nt. ,, Noszę odblaski”, które w tym dniu zaprezentowały. W prezentacji wykorzystali materiały, które ukazywały sytuacje, że noszenie elementów odblaskowych ratuje życie. Na koniec zaprezentowano filmy, które ukazywały sytuacje niebezpieczne, a czasami tragiczne z udziałem pieszych bez odblasków.
Nasza szkołą przez takie akcje stara się uświadomić wszystkim, że odblaski ratują życie.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łoniowej po raz kolejny przystąpiła do realizacji zadań wynikających z małopolskiego programu pod hasłem „Odblaskowa Szkoła". Organizatorami tej akcji są: Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, a partnerami akcji – Małopolski Urząd Wojewódzki, Małopolski Urząd Marszałkowski oraz Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Celem programu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Program daje możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność ustawowego obowiązku noszenia przez wszystkich pieszych (bez względu na wiek) elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.
Akcja ma promować noszenie elementów odblaskowych mających istotny wpływ na bezpieczeństwo pieszych.
Gdy w końcu podjęta zostanie decyzja o tym, że dziecko może samo wracać ze szkoły do domu, trzeba wcześniej dokładnie zapoznać je z głównymi zasadami ruchu drogowego:
Kamizelka odblaskowa i inne gadżety
Poruszanie się po drodze i uczestniczenie w ruchu drogowym powinno nieść za sobą odpowiednie przygotowanie. Jeżeli dziecko jeździ rowerem, to koniecznie trzeba zapewnić mu kask, ochraniacze na kolana i łokcie oraz sprawny sprzęt, którym będzie się poruszać. Jednak najważniejsze są odblaski – kamizelka odblaskowa lub inne gadżety powodują, że dziecko jest lepiej widoczne na drodze (zwłaszcza w pochmurny czy deszczowy dzień). Brak odblasków sprawia, że wieczorem kierowca samochodu może zobaczyć nas z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów, co uniemożliwia mu jakąkolwiek reakcję. Dobrze dobrane odblaski zwiększają widoczność do ponad 120 metrów! Świetnym pomysłem na zainteresowanie dziecka tym tematem będą akcje organizowane przez różne instytucje (np. akcja „Bądź bezpieczny na drodze”, ,,Odblaskowa szkoła”) – dzięki takim wydarzeniom można dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat prawidłowego poruszania się.
Celem tej akcji jest włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości i wspólne odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11.
Powered by aSc EduPage