• UROCZYSTOŚĆ 26 CZERWCA 2021 R.

• W tym roku mija 700 lat istnienia wsi, 125 lat od założenia Szkoły Podstawowej i 115 lat powołania Ochotniczej Straży Pożarnej.

W ostatni weekend czerwca w naszej  miejscowości  zorganizowano wyjątkowy Jubileusz. 700-lecie wsi, 125-lecie Publicznej Szkoły Podstawowej oraz 115-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej - potrójne święto, które obchodzili mieszkańcy w obecności zaproszonych gości.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem pod Krzyż Grunwaldzki, gdzie delegacje z władz rządowych, samorządowych, sołtysa, mieszkańców wsi, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Publicznej Szkoły Podstawowej, złożyły kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Po nim odbyła się Msza Św., której przewodniczył biskup Leszek Leszkiewicz. Po Mszy Św. poświęcił pamiątkową tablicę znajdującą się przed budynkiem miejscowej OSP dla uczczenia 700-lecia wsi Łoniowa. Część oficjalną rozpoczął Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury Łukasz Przybyło witając zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu, sanator Marek Pęk, wicemarszałek Sejmu, profesor – poseł Ryszard Terlecki, wiceminister edukacji, profesor – poseł Włodzimierz Bernacki, była wiceminister zdrowia, poseł Józefa Szczurek - Żelazko, poseł Wiesław Krajewski. Samorząd województwa małopolskiego reprezentowali: marszałek Małopolski Witold Kozłowski, któremu towarzyszyła Anna Mikosz, radna wojewódzka, a zarazem mieszkanka Łoniowej. Powiat brzeski delegował starostę Andrzeja Potępę. Nie zabrakło również przewodniczącego Rady Gminy Dębno Piotra Matury oraz radnych. Cieszę się, że mamy okazję wspólnie obchodzić ten wyjątkowy, potrójny Jubileusz Łoniowej. Miejscowości pięknej, urokliwej i zaradnej, a zarazem bogatej w dobrych ludzi przepełnionych miłością do bliźniego. Solidarnych zarówno przy uroczystościach jak i klęskach. Dziękuję wszystkim, że spotykamy się dzisiaj w tak licznym gronie – mówił, podczas uroczystości wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

Przemówienia wygłosili wicemarszałek Senatu Marek Pęk, który gratulował dostojnych jubileuszy i życzył powodzenia mieszkańcom Łoniowej i całej gminy poseł Józefa Szczurek – Żelazko, dziękowała za zaproszenie oraz deklarowała pomoc na rozwój miejscowości. Wiceminister edukacji profesor Włodzimierz Bernacki przekazał na ręce dyrektor placówki p. Marii Marecik publikacje encyklopedyczne. Marszałek Małopolski wręczył dyrektor szkoły p. Marii Marecik oraz księdzu Zbigniewowi Pabjanowi dwie Złote Odznaki Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego  p. Witolda Kozłowskiego oraz mieszkanki wsi, p. Anny Mikosz radnej Województwa Małopolskiego Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  otrzymała odznaczenie Polonia Minor. Podczas uroczystości jednostka OSP w Łoniowej otrzymała Medal honorowy im. Bolesława Chomicza – największe odznaczenie przyznawane dla jednostek OSP w Polsce.

W trakcie wydarzenia na scenie w sobotę wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łoniowej oraz Zespół Folklorystyczny ,,Łoniowiacy”. W niedzielę natomiast na scenie amfiteatru wystąpili m.in. Kazimierz Bojdo z pieśniami patriotycznymi, Wiktoria  Kapusta – wokalistka, dzieci z przedszkola w Łoniowej oraz gwiazda wieczoru – Mariusz Kalaga. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci: dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy oraz zabawy animacyjne.

ZDJĘCIA: