Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łoniowej w roku 2016/2017 już po raz kolejny przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Celem konkursu jest troska o bezpieczeństwo uczniów poprzez promowanie inicjatyw związanych z obowiązkiem noszenia odblasków do 15 roku życia. W akcję zostali włączeni nauczyciele , przedstawiciele służb mundurowych oraz rodzice, którzy ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich dzieci.
Organizatorami konkursu jest Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty , Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Wszystkie działania i inicjatywy jakie zostały podjęte w naszej szkole były skierowane do uczniów a wynikały z troski o ich bezpieczeństwo nie tylko w drodze do i ze szkoły ale wszędzie tam, gdzie uczestnikami ruchu są dzieci.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły chodzą w kamizelkach odblaskowych, noszą elementy odblaskowe do szkoły, ze szkoły, na zajęcia pozalekcyjne, wycieczki, wyjścia zorganizowane – świecąc przykładem wśród lokalnej społeczności. Ubierają je również na rower i wieczorne wyjścia z rodzicami.
Kryteria dodatkowe:
- Konkursy plastyczne
W trakcie trwania akcji uczniowie klas I- III wzięli udział w konkursie „ Noszę odblaski – jestem widoczny” a uczniowie klas IV – VI w konkursie literackim „ Odblaski ratują życie” ( hasło, rymowanka, wiersz).
Wśród młodszych uczniów ciekawe prace zaprezentowali :
- Martyna Wichniewicz kl III
- Adam Gurgul kl III.
Zostały tez wyróżnione prace uczniów klas I – III
- Patrycja Kądziołka kl I
- Hanna Witek kl I
- Krzysztof Sacha kl II
- Wiktoria Marecik kl III
- Przemek Pabijan kl III
- Nikodem Szpak kl III
- Izabella Burnóg kl III
- Tobiasz Franczyk kl III
- Wiktor Romaniszyn kl III
- Wiktoria Bojdo kl III
W klasach IV – VI wyróżniającą pracę wykonała :
- Maciej Pabijan kl IV
- Małgorzata Mrożek kl V
- Natalia Mierzwa kl VI
- Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie
Konkurs został przeprowadzony w formie testu – uczniowie musieli się wykazać znajomością przepisów w ruchu drogowym, bezpiecznym poruszaniu się na rowerze, pierwszej pomocy. Dla zwycięzców przewidziano nagrody.
- Organizacja zajęć pozalekcyjnych, kółek zainteresowań związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego.
Uczniowie klas I – III w ramach zajęć pozalekcyjnych realizują program „ Jestem mały- wiem więcej”, którego organizatorem jest Zarząd Wojewódzki Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Wykonawczy OSP w Łoniowa i Publiczna Szkoła Podstawowa Łoniowa . Celem konkursu jest podniesienie wiedzy i świadomości najmłodszych w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Klasa I zrealizowała szereg zagadnień dotyczących bezpieczeństwa w ramach programu „ Klub bezpiecznego Puchatka.
W ramach zajęć pozalekcyjnych chętni uczniowie wszystkich klas uczestniczą w wyjazdach na basen. Podczas wyjazdów dzieci utrwalają zasady zachowania się w środkach transportu publicznego oraz bezpiecznego poruszania się po drogach podczas pieszych wycieczek.
- Inne niekonwencjonalne sposoby wpływu na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym uczniów danej szkoły podstawowej
Na zajęciach technicznych uczniowie klas IV-VI poruszali tematy związane z bezpieczeństwem. Dzieci z klasy IV zdobywają wiadomości w ramach karty rowerowej. Swoją wiedzę skonfrontowali podczas wycieczek i zajęć terenowych.
Uczniowie naszej szkoły na apelach, uroczystościach szkolnych zostali poinformowani przez panią dyrektor o konieczności noszenia odblasków i kamizelek a rodzice o konieczności kontrolowania ustawowego obowiązku noszenia przez dzieci elementów odblaskowych.
W ramach akcji „ Ratujemy i uczymy ratować” ratownik medyczny przeprowadził pokaz czynności związanych z ratowaniem życia, przypomniano numery alarmowe, odbyły się praktyczne zajęcia resuscytacji na fantomach.
Podsumowaniem działań był dzień, w którym uczniowie obejrzeli kilka filmów promujących noszenie odblasków przez dzieci i dorosłych poruszających się po drogach zwłaszcza po zmroku. Na drogach wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom dzieci. Najczęściej są pieszymi – małymi niewidocznymi w ciemności punktami. Jest nadzieja, że przez tego typu akcje zwiększy się świadomość społeczeństwa, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii. Wiele działań zwiększających bezpieczeństwo dzieci w naszej szkole jest kontynuowanych przez cały rok, bo jesteśmy świadomi, że bez bezpieczeństwa wszystko traci sens.
zdjęcia https://sploniowa.edupage.org/album/?#gallery/84