Wypalanie traw zabija!! Nie zabijaj!!
Niebezpieczne wypalanie traw w powiecie brzeskim
Niebezpieczne wypalanie traw w powiecie brzeskim
„Mam talent”- pod takim hasłem odbył się konkurs zorganizowany 21 marca 2012 roku w Szkole Podstawowej w Łoniowej z racji corocznego Dnia Odkrywania Talentów. W tym roku konkurs został zdominowany przez dziewczęta, które prezentowały swoje talenty, uzdolnienia, szczególne predyspozycje. Do występu uczennice przygotowywały się samodzielnie, same dobierały podkłady muzyczne, kostiumy, rekwizyty. Najchętniej wybieraną konkurencją był wokal. Największe przeboje współczesnej muzyki rozrywkowej i klasyka muzyki rockowej, były wybierane nawet przez pierwszoklasistki. Nie zabrakło również pięknie recytowanych wierszy, sztuczek magicznych. Jurorom, a także publiczności najbardziej podobał się występ komików: Natalii Pabijan i Agnieszki Szewczyk. Odpowiednio dobraną muzyką, strojami, ruchem zachwyciły wszystkich zebranych. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca był debiutancki występ z okazji „Dnia matki i Ojca”. Celem tego konkursu było przede wszystkim zachęcenie uczniów do publicznych występów, a co się z tym wiąże, pokonaniem tremy. Dzięki temu przedsięwzięciu wyłoniły się szkolne „gwiazdy”, które z pewnością nie raz uświetnią swoim występem wiele szkolnych uroczystości.
Zdjęcia znajdują się: https://sploniowa.edupage.org/photos/?nazov_galerie=MAM+TALENT&photo=album
29 marca 2012 r. w naszej szkole odbył się Konkurs o tytuł „Najlepszego Matematyka Gminy Dębno”. Na zaproszenie organizatorów czyli PSP w Łoniowej oraz DCK w Jastwi przystąpiło 9 szkół z terenu gminy.
Zgłosiły one łącznie 16 uczniów klas IV, 16 uczniów klas V oraz 18 uczniów klas VI.
Konkurs ma formę teleturnieju „1 z 10”. Podczas I etapu uczniowie rozwiązywali „zadania z zapałkami”, które niejednokrotnie były dużym wyzwaniem dla poszczególnych zespołów dwuosobowych.
W drugim etapie drużyny, które miały mniej niż trzy pomyłki we wcześniejszym etapie rywalizowały między sobą kolejno odpowiadając i wyznaczając następne zespoły do odpowiedzi.
Do finału wchodziły tylko trzy drużyny, które podobnie jak w drugim etapie odpowiadały na pytania i wyznaczały następną drużynę do odpowiedzi.
W kategorii klas IV:
I miejsce i tytuł „Najlepszego Matematyka Gminy Dębno klas IV” –
Jonasz Mytnik, Barbara Rychlińska- ZS Sufczyn ,
opiekun mgr Grażyna Nosal,
II miejsce –Paweł Siciarz, Piotr Dawid- PSP Biadoliny Szlacheckie, opiekun mgr Władysława Sadłoń,
III miejsce- Bożena Baczyńska, Maria Daniel- ZS Dębno, opiekun mgr Bernadeta Lipińska.
W kategorii klas V:
I miejsce i tytuł „Najlepszego Matematyka Gminy Dębno klas V”
Jakub Matura, Weronika Witek - ZS Sufczyn,
opiekun mgr Grażyna Nosal
II miejsce- Kinga Koczwara, Dominika Wołek- ZS Dębno, opiekun mgr III miejsce- Maciej Jarosz, Mateusz Piekarz- ZS Wola Dębińska, mgr Dorota Ryba.
III miejsce - Maciej Jarosz, Mateusz Piekarz- ZS Wola Dębińska- opiekun mgr Bernadeta Lipińska.
W kategorii klas VI:
I miejsce i tytuł „Najlepszego Matematyka Gminy Dębno klas VI” –
Weronika Nowak, Piotr Płaneta- ZS Sufczyn,
opiekun mgr Grażyna Nosal,
II miejsce- Beata Nisiewicz, Małgorzata Baczyńska- ZS Dębno. opiekun mgr Dorota Ryba
III miejsce- Dominika Kabat, Sebastian Bojdo, PSP Jaworsko, opiekun lic. Teresa Gołąb
Sponsorem nagród rzeczowych oraz dyplomów było Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi, natomiast konkurs przygotowała i przeprowadziła mgr Maria Marecik.
Zdjęcia z konkursu znajduję sięhttps://sploniowa.edupage.org/photos/?gallery=19&photo=album
II Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej odbył się 29 lutego 2012 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Łoniowej, która wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury była organizatorem tego konkursu.
Etap ten był eliminacjami do szczebla powiatu i zgłoszeń mogły dokonywać zarówno szkoły jak i Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Gminy Dębno.
W turnieju wzięło udział 9 uczniów z poziomu szkoły podstawowej, 4 uczniów z poziomu gimnazjum oraz 1 uczennica z poziomu szkoły ponadgimnazjalnej.
Uczniowie pisali test składający się z 30 pytań dla pierwszej grupy, 40 pytań dla drugiej grupy oraz z 50 pytań dla trzeciej wiekowej. Wykazali się bardzo dużą wiedzą z dziedziny ochrony przeciwpożarowej oraz struktur działania OSP w naszym kraju.
Zwycięzcy (I, II i III miejsce) będą brali udział w Powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Brzesku. Oto wyniki:
Grupa wiekowa – szkoły podstawowe:
I miejsce- Gabriela Marecik - PSP im. Jana Pawła II w Łoniowej -OSP Łoniowa- opiekun mgr Maria Marecik, dh Paweł Kraj,
II miejsce –Jakub Matura- ZS Sufczyn- opiekun mgr Katarzyna Sztando
III miejsce -Olga Kowal-ZS Wola Dębińska- opiekun mgr Małgorzata Maliszczak.
Grupa wiekowa – gimnazja:
I miejsce- Kinga Bober -ZS Wola Dębińska - opiekun mgr Małgorzata Maliszczak,
II miejsce –Daria Kukla -ZS Porąbka Uszewska- opiekun mgr Katarzyna Sztando,
III miejsce –Arkadiusz Michałek - ZS Sufczyn - opiekun mgr Katarzyna Sztando.
Grupa wiekowa – szkoły ponadgimnazjalne :
I miejsce- Małgorzata Kraj -OSP Łoniowa- opiekun dh Paweł Kraj.
Potem nastąpiła prezentacja dla uczestników konkursu wyposażenia torby ratownika medycznego oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu strażaków z OSP Łoniowa: dh Janusza Marecika oraz dh Wiesława Gawlika.
Na zakończenie konkursu Dyrektor PSP Łoniowa mgr Marta Migdał-Duź oraz dyrektor DCKmgr Włodzimierz Gurgul wręczyli nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Dębno oraz dyplomy wykonane przez DCK.
Organizacją etapu gminnego zajmowała się mgr Maria Marecik z PSP w Łoniowej.
Tegoroczny Dzień Babci i Dziadka odbył się 20 stycznia o godz. 11:00 na hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łoniowej
Uczniowie naszej szkoły przygotowali wspaniałe występy ( wiersze, piosenki i taniec hiszpański w wykonaniu kółka muzycznego) na cześć naszych kochanych dziadków, które zostały bardzo pozytywnie odebrane.
Po uroczystym występie w trakcie poczęstunku została wyświetlona prezentacja łoniowskich zimowych pejzaży. Miłym akcentem całej uroczystości była „Kolędowa szansa na sukces”, oraz solowe występy babć, dziadków i wnuków.
Już pomału czas świąteczny
zbliża się krokami
i też chcemy biały puch
poczuć pod stopami.
A tu jeszcze tyle spraw
trzeba zrobić przecież,
bo gdy zjawi się wigilia
i gwiazdka zaświeci.
Ten baśniowy czas świąteczny
tak dzieci raduje,
bo to gwiazdor pod choinką
prezenty pakuje.
Mały drobiazg dla każdego
serdeczny przeznaczy,
czułe słowo, uśmiech serca
bo tak wiele znaczy.
I ja wam przyjaciele
choć jeszcze nie święta,
składam sercem te życzenia
niech płynie kolęda.
Niech się oczy wasze śmieją
i serce raduje,
a miłości moi mili
nigdy nie brakuje.
W ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia w kadej klasie omawiano tradycje i zwyczaje związane ze świętami. We wszystkich klasach było wspólne łamanie się opłatkiem i składanie sobie wzajemnie życzeń. ódbył się uroczysty apel, gdzie uczniowie przypomnieli wszystkim tradycje zachowywane w naszych domach przy wigilijnym stole. Uczniowie złożyli nauczycielom i innym pracownikom szkoły życzenia i wręczyli drobne upominki, własnoręcznie wykonane.
Na zakończenie odbyło się podsumowanie szkolnych konkursów i wręczenie nagród.
Zdjęcia znajdują sięhttp://sploniowa.edupage.org/photos/?gallery=35&photo=album
W dniu dzisiejszym odbył się międzyklasowy konkurs kolęd śpiewanych w języku angielskim. Każda z klas zaprezentowała inną kolędę. komisja oceniała wykonanie w dwóch kategoriach:
Zdjęcia znajdują się http://sploniowa.edupage.org/photos/?gallery=66&photo=album
W e wtorek 6. 12. 11r. już o godz. 9.00 w naszej szkole pojawił się Święty Mikołaj razem z Aniołkiem. Święty Mikołaj miał czerwony worek, dużą czerwoną czapkę ,czerwony kożuch i długą, śnieżnobiałą brodę, Aniołek natomiast miał białą sukienkę, złotą aureolę i białe rękawiczki. Odwiedzali wszystkie klasy. Św. Mikołaj rozdawał nam bardzo duże paczki, a dodatkowo każdy uczeń dostał od Aniołka batoniki lub cukierki. Wszystkie dzieci były zachwycone tymi odwiedzinami.
Św. Mikołaju do zobaczenia za rok. Będziemy grzeczni.
Zdjęcia znajdują się http://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=63
Publiczna Szkoła Podstawowa w Łoniowej i Dębińskie Centrum Kultury już po raz trzynasty zorganizowały Gminny Konkurs Plastyczno-Literacki „Widokówka z pozdrowieniami z mojej miejscowości”.
Uczestniczący w konkursie uczniowie zaprezentowali w swych pracach znane miejsca, obiekty architektoniczne, a także wydarzenia kulturalne oraz walory przyrodnicze własnego regionu. Mali artyści mieli możliwość wyboru techniki plastycznej oraz formy pozdrowień dołączonych do widokówki. Dla organizatorów najważniejsza była, poza sposobem ujęcia i przedstawienia tematu, samodzielność wykonania prac.
Podsumowanie tegorocznej edycji odbyło się 2 grudnia w szkole w Łoniowej. Laureatami konkursu w kategorii klas I-III zostali:
W kategorii kl. IV-VI:
Zwycięzcy otrzymali nagrody – przydatne każdemu artyście przybory plastyczne ufundowane przez DCK.
Konkursowe widokówki można było podziwiać na wystawie w bibliotece szkolnej w Łoniowej.
Zdjęcia znajdują się http://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=20
Głównym punktem obchodów 93 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę była uroczysta akademia szkolna przygotowana przez uczniów klasy V pt. „Ta, co nie zginęła”. Uczniowie zaprezentowali scenki rodzajowe, teksty źródłowe, wiersze i pieśni patriotyczne z czasów zaborów, pierwszej wojny światowej i pierwszych dni niepodległości Polski. Klasa I wykonała na tę okoliczność piękne biało-czerwone kotyliony, w których przystrojeni wysłuchali z uwagą akademii w wykonaniu starszych kolegów. Rozdane też zostały flagi i plakietki.
Zdjęcia znajdują się http://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=62
Uczniowie z klasy piątej biorą udział w Projekcie Krokus. Pozwala on na zapoznanie uczniów z tematyką Holocaustu, w czasie którego życie straciło półtora miliona dzieci żydowskich oraz tysiące dzieci innych narodowości. Projekt Krokus pozwala także na rozbudzenie świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Pozwala docenić wagę takich pojęć jak tolerancja i szacunek do innych ludzi. Szkoła otrzymała od Towarzystwa Edukacji o Holocauście cebulki krokusów w kolorze żółtym przypominające żółte Gwiazdy Dawida noszone obowiązkowo przez Żydów w czasie II wojny światowej w krajach pod rządami nazistów hitlerowskich. Zostały one zasadzone przez uczniów w ogródku szkolnym pod koniec października bieżącego roku.
Zdjęcia znajdują się na stronie http://sploniowa.edupage.org/photos/?gallery=61&photo=album
W gminnym konkursie na segregację surowców wtórnych nasza szkoła zdobyła I miejsce i otrzymała nagrodę 1000 zł. Za uzyskane pieniądze 12.10.11r. (środa) pojechaliśmy na wycieczkę do Nowego Sącza do Muzeum Etnograficznego na edukacyjną imprezę ,, W zagrodzie i warsztacie- poznajemy ginące zawody”. Do skansenu przyjechaliśmy o godz. 10:00. Najpierw zwiedziliśmy muzeum ,,Wiejscy Wynalazcy”. Tam zobaczyliśmy jak mieszkańcy wsi udoskonali sobie przeróżne sprzęty, aby praca na wsi była łatwiejsza. Później odwiedziliśmy szewca, kościół i Dwór szlachecki z Rdzawy z początku XVII w. Zwiedziliśmy też Cerkwię, kowala, izbę weselną. W niektórych miejscach otrzymywaliśmy naklejki, które były nam potrzebne do wypełnienia planszy gry terenowej. Pod koniec udaliśmy się do Miasteczka Galicyjskiego, gdzie poznaliśmy historię zegarmistrzostwa, fotografii, sposób wykonywania naczyń z gliny. W Ratuszu odebraliśmy dyplom i nagrodę za ukończenie gry w wyznaczonym czasie i zebranie wszystkich naklejek. Uradowani i pełni wrażeń wróciliśmy do Łoniowej o godzinie 15:00.
zdjęcia z wycieczki znajdują się na stronie: http://sploniowa.edupage.org/photos/?gallery=60&photo=album
Dzień Patrona to święto, które pojawiło się w szkolnym kalendarzu w 2006 roku. Obchodzimy je , aby uczcić naszego duchowego opiekuna- błogosławionego Jana Pawła II. Upamiętniamy także uroczystość nadania szkole imienia oraz sztandaru.
17 października w parafialnym kościele p.w. NMP Wspomożycielki Wiernych w Łoniowej. ks. Jan Orlof odprawił Mszę Św. W intencji nauczycieli, uczniów i rodziców. Następnie w sali gimnastycznej rozpoczęła się uroczysta, podniosła w nastroju akademia ku czci patrona. Przy tej okazji uczniowie również wyrażali swoją wdzięczność nauczycielom za ich codzienny trud. Deklamowali wiersze, śpiewali piosenki, życzyli sukcesów w pracy pedagogicznej i wytrwałości.
Ten dzień był również niezwykle ważny dla uczniów klasy I, którzy na sztandar szkoły złożyli ślubowanie. Część artystyczna pokazała, że pierwszoklasiści doskonale zdali egzamin dojrzałości szkolnej. Zobowiązali się być pilni w nauce, wzorowi w zachowaniu. Ślubowali, że będą dobrymi Polakami i godnie będą reprezentować swoją klasę i szkołę, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać będą radość i nauczycielom.
Ten dzień na długo pozostanie w pamięci całej społeczności szkolnej.
Zdjęcia znajdują się na stronie http://sploniowa.edupage.org/photos/?gallery=13&photo=album
W roku szkolnym 2010/2011 Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II przystąpiła do ministerialnego programu „Rok Odkrywania Talentów”, zgłaszając działania w kształceniu zainteresowań i uzdolnień w zakresie edukacji matematycznej, przyrodniczej, turystycznej i artystycznej. Przyczyniła się tym samym do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży. W roku 2011 otrzymała tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów. Jest to wielki zaszczyt dla tak małej placówki, zwłaszcza że jako jedyna w powiecie brzeskim otrzymała takie wyróżnienie. Mapa Szkół Odkrywców Talentów znajduje się na stronie www.roktalentow.men.gov.pl
Uczniowie obejrzeli sztukę "Calineczka" wystawianą przez aktorów z Nowego Sącza.
Zdjęcia w galerii http://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=59
Witamy w nowym roku szkolnym 2011/2012.
WITAJ SZKOŁO
Kiedy biegłam dziś do szkoły, w zamglony poranek,
Pod me nogi się wytoczył pękaty kasztanek.
Mrugnął słodko rudym oczkiem, zaśmiał się perliście,
Aż z kasztana poleciały pozłacane liście.
Ponad parkiem, wśród obłoków żurawie krzyczały,
Które lecąc długim kluczem Polskę opuszczały.
Z miejskich klombów zwiędłe kwiaty zbierano do wora,
Znak niechybny, że do ławek już powrócić pora.
Witaj szkoło, przyjaciółko! Czas tak szybko bieży.
Znów otwierasz swe podwoje dla całej młodzieży.
Szkolny rok z jesienią przyszedł. Dzwonek trzyma w dłoni
I za chwilę dźwięcznym głosem wakacje przegoni.
Słońce smutną ma dziś minę, żegnając się z nami
I by ukryć łzy wzruszenia zaszło za chmurami.
Wszystko płynie – rzekł filozof, ujmując rzecz krótko
I dlatego przyjemności kończą się szybciutko.
Trzeba nam się z tym pogodzić. Mistrz ma wiele racji.
Nasze życie się nie składa li tylko z wakacji.
Wypakujmy więc z plecaków muszle i kamyki
A ich miejsce niechaj zajmą nowe podręczniki.
Zanurz twarz swą między strony. Spójrz jak pachną wiedzą.
One ci o całym świecie tak wiele powiedzą.
Przyswajanie nowych treści to nie żadna kara
I przychodzi temu łatwiej kto się bardziej stara.
Gdy ambicję i ciekawość w parę połączymy
To z pewnością na świadectwach szóstki zobaczymy.
By za rok powitać lato radośnie i szczerze,
Niech się każdy do nauki od dzisiaj zabierze.
Autor: Barbara Ponikarczyk
Karolina Krupińska, ukończyła klasę czwartą,, osiąga bardzo dobre i celujące wyniki w nauce za co otrzyma po raz kolejny stypendium
naukowe. Aktywnie uczestniczy w życiu klasy i szkoły: reprezentuje klasę na terenie szkoły w konkursach, akademiach, apelach. Uzyskała
wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny w kategorii 2M. Prowadzi klasową kronikę. Chętnie podejmuje się i
sumiennie wywiązuje się z podjętych zadań. Poszerza wiedzę w kołach zainteresowań. Ma wysoką kulturą osobistą, jest koleżeńska i życzliwa
dla kolegów i koleżanek. Jej zachowanie może być wzorem dla innych.
Julia Pabian, ukończyła klasę czwartą, osiąga bardzo dobre i celujące wyniki w nauce, dzięki czemu kolejny raz otrzyma stypendium naukowe.
Jest niezwykle sumienną i ambitną osobą, systematycznie pracuje podejmując także ponadprogramowe działania. Bierze udział w szkolnych konkursach, pracach na rzecz klasy oraz szkoły. Wyróżnia się wysoką kulturą osobistą. Jest koleżeńska, życzliwa i zawsze uśmiechnięta.
Dominika Drużkowska ukończyła klasę czwartą. Jest uzdolniona plastycznie, więc na konkursach w tej dziedzinie zbiera zwycięstwa i nagrody (I miejsce za pracę „ Śnieżne ślady” - w KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM "ZIMOWE PEJZAŻE", II miejsce w Gminnym konkursie plastycznym w Biadolinach Szlacheckich,czołowe miejsca w konkursach szkolnych). Jest usmiechnięta, zyczliwa.
Aleksandra Matura ukończyła klasę piątą uzyskując bardzo wysokie wyniki w nauce i ponownie zdobywając stypendium naukowe. Ola jest bardzo
ambitną i pracowitą uczennicą oraz serdeczną i życzliwą koleżanką. Wyróżnia się wysoką kulturą osobistą. Chętnie podejmuje dodatkowe
zadania i często osiąga zamierzone cele.
Agnieszka Pałucka ukończyła szkołę podstawową z wyróżnieniem za celujące wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, dzięki czemu przyznano
jej kolejny raz stypendium naukowe. Aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz klasy i szkoły. Prezentuje szkołę w różnorakich konkursach.
Wyróżnia się wysoką kulturą osobistą.
Zdjęcia stypendystek: http://sploniowa.edupage.org/photos/?gallery=53&photo=album
Kiermasz książek organizowany będzie w Publicznej szkole Podstawowej w Łoniowej
8 lipca 2011 r. w godzinach 9.00- 10.30
oraz
11 sierpnia 2011 r. w godzinach 8.30-9.30.
Wykazy podręczników dla poszczególnych klas znajdują się pod adresem:
1 czerwca, obchodziliśmy Światowy Dzień Dziecka. Zajęcia w tym dniu miały niecodzienny przebieg. Klasa I wyjechała wraz z wychowawczynią do Dębna na zamek, gdzie odbywały się zabawy dla młodszych dzieci. 10 uczniów klas IV-VI pojechało na wycieczkę organizowaną w ramach projektu „Szkołą równych szans”. Pozostali uczniowie spędzili czas aktywnie, podzieleni na dwa zespoły urządzili sobie harcerskie podchody. Po wykonaniu wszystkich zadań, zmęczeni i zgrzani, gdyż słońce bardzo mocno grzało, zjedli upieczone na grillu przez p. Stanisława Sadego kiełbasy. Potem odbył się występ iluzjonisty i chętni uczniowie uczestniczyli w zabawach i konkursach, a także występowały przed kolegami.
Zdjęcia znajdują się http://sploniowa.edupage.org/photos/?gallery=58&photo=album&rotate=3&d=l1
Powered by aSc EduPage