Podobnie jek w latach ubiegłych nadal zbieramy nakrętki dla Basi.
Oto co można ułożyć z tych nakrętek.
zdjęciahttp://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75
Podobnie jek w latach ubiegłych nadal zbieramy nakrętki dla Basi.
Oto co można ułożyć z tych nakrętek.
zdjęciahttp://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75
W dniu 19 listopada b.r. w ramach pracy biblioteki szkolnej mgr Mirosława Czernecka zorganizowała spotkanie z pisarzem Stanisławem Świerczkiem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VI.
Pan Stanisław Świerczek jest autorem książek historycznych dotyczących dziejów i ludzi działających społecznie na terenie Jadownik.
Autor w bardzo ciekawy sposób opowiedział również o swoich fascynacjach i kolekcjach. Pokazał część swoich zbiorów- odznaczeń własnych i innych zgromadzonych hobbistycznie. Opowiedział o zbieraniu materiałów do książek i licznych odwiedzinach w różnych bibliotekach. Na zakończenie podpisał książki i rozdawał autografy.
Zdjęciahttp://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75
W ramach wyjazdów na basen nasi uczniowie poczynili postępy w nauce pływania. Mogą już pochwalić się umiejętnością przepłynięcia pewnej odległości.
Pływanie jest:
Wykorzystajmy zatem tę niepowtarzalną szansę, aby nasze dzieci mogły w pełni cieszyć się efektami uczestnictwa.
Zdjęciahttp://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów na zabawę andrzejkową dnia 28.11.2013 (czwartek). Dzieci z klas I-III będą bawić się od godziny 15.00 do 17.00, a z klas IV- VI od godz. 16.00 do 18.00. Przewidziane są konkursy, wróżby, zabawy , a przede wszystkim „Konkurs na najciekawsze ekoprzebranie”. Zachęcamy rodziców, aby pomogli dzieciom zrealizować zwoje pomysły wykorzystując zbędne opakowania, „śmieci”, przedmioty które prędzej czy później trafią na wysypisko śmieci. Prosimy, aby nie korzystać z wypożyczalni.
Psycholog Anna Krüger- Nalepka pełnić będzie dyżury w Urzędzie Gminy Dębno w godzinach 800 -12 30 w następujących terminach
7 listopada 2013 r.
12 grudnia 2013 r.
23 stycznia 2014 r.
20 lutego 2014 r.
20 marca 2014 r.
17 kwietnia 2014 r.
15 maja 2014 r.
5 czerwca 2014 r.
Ze względów organizacyjnych konieczne jest wcześniejsze telefoniczne ustalenie terminu spotkania. Kontakt: Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Brzesku, tel. 14 6630181.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
1) Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i rtoli sniadania w diecie dziecka,
2) Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii.
Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Chcielibyśmy także, aby miały równy start i nie czuły się gorsze od innych. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki.
8 listopada, w Dniu Zdrowego Śniadania, zorganizowane zostały śniadania w klasach I-III, dając tym samym szanse dzieciom, aby mogły wspólnie przygotować i zjeść najważniejszy posiłek dnia. Dzieciaki miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”- tak panie w tych klasach tłumaczyły uczniom, jak ważne jest jedzenie śniadania w tym wieku.
zdjęciahttp://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75
W naszej szkole o godz. 9.00 odbyła sie uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie klasy III pod lierunkiem wychowawczyni mgr Stanisławy Greń, przybliżyli młodszym i starszym kolegom historię naszego kraju- czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Trzecioklasiści w przystępny i obrazowy sposób przedstawili losy naszej Ojczyzny, począwszy od początków państwa polskiego poprzez zabory, ukazując ducha narodu polskieego, który stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. W ostatniej części przedstawienia uczniowie klasy III w utworach poetyckich ukazali piękno ziemi polskiej oraz miłośc do Ojczyzny odpowiadając na pytanie "czym dla nas jest dzisiaj Ojczyzna?"
Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu, podziękowała twórcom przedstawienia, podkreśliła jego wartość patriotyczna i artystyczną.
zdjęcia:http://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75
Na gminne zawody sportowe w tenisie stołowym wyjechały dwie uczennice klasy VI Weronika Burnóg oraz Edyta Zych wraz z opiekunką mgr Mirosławą Czernecką. W rozgrywkach indywidualnych Weronika Burnóg zajęła V a Edyta Zych VI miejsce, kwalifikując się tym samym na szczebel powiatowy. W turnieju drużynowym te same zawodniczki zostały sklasyfikowane na II miejscu i również zakwalifikowały się do rozgrywek finałowych. Uczennicom i opiekunce gratulujemy i życzymy sukcesów na wyższym szczeblu.
Z tej okazji bibliotekarz mgr Mirosława Czernecka przygotowała wystawkę książek autorstwa Jana Pawła II: „Wiara”, „Nadzieja” i „Miłość” oraz książki o Błogosławionym Janie Pawle II: „Pasterz”, „Świadectwo”, „Tak wielki” i inne. Znalazła się na niej również makieta rynku Wadowic- miasta lat dziecięcych Papieża Polaka. Została ona wykonana przez byłych uczniów naszej szkoły- wychowanków p. Mirosławy Czerneckiej.
Zdjęcia http://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75
18 października obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły.
O godz. 8.45 uroczyście z pocztem sztandarowym wszyscy uczniowie szkoły przeszli do kościoła w Łoniowej, gdzie uczestniczyli we Mszy Św., po zakończeniu której udali się wraz z rodzicami uczniów klasy I do szkoły na halę sportową. Tam miała miejsce druga część uroczystości. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Natalia Pabijan powitała zebranych nauczycieli uczniów i rodziców.
Dla łoniowskich pierwszoklasistów nadszedł ten ważny dzień- ich ślubowanie i pasowanie na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Piękne deklamacje, samo uroczyste ślubowanie, a także pięknie zatańczony krakowiak sądecki w regionalnych strojach to ich pierwszy występ przed publicznością w murach tej szkoły. Rodzice pierwszoklasistów w dużej mierze przyczynili się do przygotowania tej częsci występu.
Następnie starsi uczniowie klas III-IVoddali hołd Papieżowi, wielkiemu człowiekowi przez przedstawienie montażu słowno-muzycznego "Z Wadowic do nieba". Dzień ten poświęcony był największemu z Polaków naszych czasów Janowi Pawłowi II, który na zawsze pozostaje w naszej pamięci. Podczas przedstawienia wspominano czasy, kiedy Jan Paweł II bawił się, śmiał, płakał i modlił. W pięknych piosenkach w wykonaniu uczniów było przesłanie:
"Żeby się nie bać, nowego dnia, cieszyć się z tego co Pan Bóg da.
Czasem łatwo, a czasem trudno,
Czasem wesoło, a czasem smutno.
Żeby się nie bać, iść do przodu,
Podnieść głowę ,zaufać Bogu,
Tak sobie myślę, sercem czuje ,tego właśnie potrzebuje.!"
zdjęcia http://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75
W środę 16 października uczniowie klas I-VI wzięli udział w ogólnopolskim biciu rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przedsięwzięciu zorganizowanym m.in. przez WOŚP.
Nasza szkoła od wielu lat włącza się w działania WOŚP m.in. w akcję "Ratujemy i uczymy ratować".
W tym dniu od godz. 12.00 do 12.30 wszyscy uczniowie pod kierunkiem przeszkolonych nauczycieli pomagali ustanowić rekord Polski w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Projekt odbył się w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynno ści Serca.
zdjęcia http://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75
W ramach akcji "SPRZĄTANIE ŚWIATA" uczniowie klas I-VI pojechali wraz z wychowawcami do Nadleśnictwa w Jodłówce, gdzie zapoznawali się z poszczególnymi etapami rozwoju drzew (od nasion po stare wieloletnie), zwiedzili szkółkę leśną, zobaczyli urządzenia pomocne w pracy leśników. Na koniec pod opieką pracowników Nadleśnictwa i wychowawców uczniowie relaksowali się przy ognisku i pieczonych nad nim kiełbaskach. Wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni, pełni wrażeń.
zdjęcia http://sploniowa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75
W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, Dniu Nauczyciela,
chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom.
Dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych
oraz zadowolenia z uczniów!
Dziękujemy za pokazanie nam,
że porażki mogą nas czegoś pożytecznego nauczyć,
że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę,
że miłość i życzliwość często znajdujemy
w najciemniejsze dni.
Najserdeczniejsze życzenia w imieniu wszystkich uczniów składa Samorząd Uczniowski.
Terminy wyjazdów na basen:
2 października 2013 r.
16 października 2013 r.
30 października 2013 r.
13 listopada 2013 r.
27 listopada 2013 r.
11 grudnia 2013 r.
Zajęcia są prowadzone w dwóch grupach z instruktorem.
Proszę zaopatrzyć dzieci w gumowe czepki.
Wszelkich informacji związanych z wyjazdami na basen udziela p. Mirosława Czernecka.
Opieka podczas poszczególnych wyjazdów:
2 października 2013 r.
|
M.Czernecka M. Marecik S. Greń |
16 października 2013 r.
|
M.Czernecka M.Piróg J. Marszałek |
30 października 2013 r.
|
M.Czernecka M. Piróg M.Adamczyk M. Marecik |
13 listopada 2013 r.
|
M.Czernecka M. Marecik S. Greń |
27 listopada 2013 r.
|
M.Czernecka M.Burnóg M.Adamczyk |
11 grudnia 2013 r |
M.Czernecka M.Burnóg J.Marszałek |
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego rozpoczęło się się w poniedziałek o godz. 8.00 uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym, której przewodniczył ks. poboszcz Jan Orlof. W swoim krótkim kazaniu przekonywał uczniów o wartości nauki, o właściwym wypełnianiu swoich obowiązków. O godz.9.00 odbyła się uroczysta akademia na rozpoczęcie roku szkolnego w sali gimastycznej w szkole w wykonaniu uczniów klasy V pod kierunkiem wychowawczyni p. Moniki Piróg. Następnie zabrała głos Dyrektor szkoły mgr Marta Migdał-Duź witając przybyłych rodziców, grono pedagogiczne, a przede wszystkim uczniów. Następnie podała informacje bieżące dla uczniów i ich rodziców. Po zakończeniu uroczystej akademii uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas na pierwszw w tym roku zajęcia wychowawxze.
Nareszcie, po wielu miesiącach oczekiwania, dotarły do nas wakacje. Każdy spędzi je na swój sposób, chociaż oczywiście wielu spędzi je w sposób podobny do innych. To oczywiste, ponieważ pośród wszystkich mieszkańców naszego kraju jest mnóstwo osób o tych samych upodobaniach dotyczących spędzania wolnego, wakacyjnego czasu. Co więcej, to są właśnie powody tego, że w wielu miejscach w Polsce i na świecie jest tak tłoczno i aż roi się od turystów.
Okres wakacji to czas, w którym ludzie mają jeden wspólny cel – wyjechać jak najdalej od domu i po prostu odpoczywać. Relaksować się i nie robić niczego, czym można by się było zmęczyć. Wakacyjny relaks nie zawsze oznacza próżność i nic nie robienie – czasem wręcz odwrotnie – oznacza wysiłek i pozytywne zmęczenie. W zależności od upodobań dotyczących spędzania wolnego czasu można zmęczyć się chodząc po górach, pływając w morzu albo leżąc na słońcu. Jednak wielu zapaleńców woli zmęczenie podczas wymagającego rejsu żaglówką po pięknych mazurskich jeziorach.
Prosimy wszystkich o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
Bezpieczny wypoczynek nad wodą
* Należy korzystać tylko z kąpielisk strzeżonych,
* Gdy idziesz do wody, nie proś o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób - taka sytuacja często kończy się ich utratą,
* Po długim leżeniu na słońcu nie nalezy zanurzać się gwałtownie w wodzie – nalezy robić to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego,
* Nie nalezy skakac do płytkiej wody oraz do zbiorników o niezbadanym dnie: taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i nieodwracalnym kalectwem,
* Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką należy sprawdzić ich stan techniczny, np. czy w środku nie ma wody, dziur i połamanych elementów kadłuba, czy sprawne są wiosła, żagle i inny osprzęt,
* nalezy zabierać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, zabezpieczony w wodoszczelnym i pływającym futerale oraz gwizdek, za pomocą którego wezwiemy pomoc gdy będzie potrzebna; miejmy go stale przy sobie.
Dziecko w domu
* Dziecko do 10 roku życia nie powinno samo zostawać w domu! Dzieci trochę starsze mogą zostawać same, ale na krótko i pod warunkiem, że wiedzą, gdzie są rodzice, znają do nich numer telefonu i potrafią się z nimi skontaktować w razie potrzeby,
* W domu, w widocznym miejscu, nalezy zostawic kartkę z numerami telefonów do krewnych, zaufanych sąsiadów i na policję. Dziecko powinno wiedzieć, że może dzwonić tam zawsze, gdy czuje zagrożone,
*Należy uprzedzić dziecko, że kiedy jest samo w domu i ktoś puka do drzwi, nie może nikomu otwierać. Nie powinno też zdradzać, że jest bez opieki,
* Nalezy przypominać dziecku, że kiedy oddala się z domu lub miejsca zabawy, musi poinformować o tym osobę dorosłą,
* Uczulajmy, by nasza pociecha nie ulegała namowom obcych osób i ich atrakcyjnym ofertom spędzenia wolnego czasu.
Bezpieczeństwo podczas prac polowych
* Uczulajmy i pilnujmy najmłodszych, aby nie wchodzili do strefy prac polowych,
* Jeżeli starsze dzieci pomagają w pracy dorosłym upewnijmy się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie, odpowiednio zabezpieczone, a ich użycie nie spowoduje tragedii,
* Każde uruchomienie kombajnu lub ciągnika poprzedzic nalezy sygnałem dźwiękowym, a wcześniej nalezy upewnić się, że w pobliżu nie bawią się dzieci,
* Nie mozna przewozić dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku,
* Nie nalezy podejmować pracy po spożyciu alkoholu,
* Nie nalezy prosić dziecka o pomoc przy pracach za szkodliwymi substancjami (nawozy, rozpuszczalniki, smoła itp.).
Dziecko na obozie lub kolonii
* nalezy sprawdzić , kto organizuje pobyt dziecka i czy ma ku temu odpowiednie kwalifikacje. Poprosić organizatora o przedstawienie zezwolenia na zorganizowanie wypoczynku, informacji na temat zakwaterowania i wyżywienia, opieki medycznej i przygotowania pedagogicznego kadry,
* Przypominajmy dziecku o konieczności zachowania ostrożności w kontaktach z poznanymi na obozie osobami,
* Uświadamiajmy i ostrzegajmy dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi,
* Przestrzegajmy dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny.
Pożegnanie absolwentów i zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się Mszą Św. w parafialnym kościele. Następnie w szkole, na sali gimnastycznej, odbyła się uroczysta akademia W obecności pocztu sztandarowego odśpiewano hymn szkolny, po czym odbyła się ceremonia przekazania sztandaru nowemu pocztowi sztandarowemu oraz ślubowanie absolwentów. Po tych oficjalnych wystąpieniach po raz ostatni pokazali się przed społecznością szkolną uczniowie klasy VI. W przedstawieniu słowno-muzycznym przewijjały się wiersze o szkole, zabawne scenki z życia szkolnego oraz parodiowanie różnych piosenkarzy. Wszyscy bawili się w rytmie piosenek bardzo dobrze. Występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie Pani Dyrektor w swoim przemówieniu podkreśliła ogrom pracy, jaki włożyli uczniowie w tym roku szkolnym, wręczyła absolwentom świadectwa, również te z z wyróżnieniem, zaświadczenia o wynikach sprawdzianu, dyplomy absolwenta oraz nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorową frekwencję, pracę na rzecz szkoły. Po absolwentach przyszedł czas na pozostałych uczniów. Wszyscy bardzo cieszyli się z otrzymanych nagród , które ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły.
Nagrodzeni uczniowie.https://sploniowa.edupage.org/text6/?
W dniu 24 czerwca uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łoniowej wzięli udział w akcji „Bezpieczne Wakacje 2013”. Na terenie szkoły zorganizowano spotkania ze strażą pożarną, pielęgniarką środowiskową, policją, w celu przypomnienia zasad bezpieczeństwa na wakacjach.
Już od samego rana na boisku szkolnym członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łoniowej prezentowali samochód bojowy wraz z wyposażeniem, opowiadali o zagrożeniach jakie mogą wynikać z nieumyślnego działania człowieka, a także o żywiołach z którymi zmagali się w ostatnim tygodniu (podtopienia, powodzie). Uczniowie mieli okazję przymierzyć hełmy strażackie i brać udział w symulacji osoby poszkodowanej. Przypomniane zostały numery alarmowe.
Kolejna część dotyczyła udzielania pomocy przedmedycznej. Klasy I-III spotkały się z pielęgniarką środowiskową, aby zdobyć rzetelną wiedzę w praktyce na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku ukąszeń przez owady, żmije, kleszcze, stłuczeń , ran ciętych, szarpanych, ugryzień przez psa. Klasy IV-VI zostały przeszkolone do udzielania pierwszej pomocy w przypadku niewydolności krążeniowo – oddechowej, sposób zachowania się w przypadku osoby nieprzytomnej.
Następnie policjantka z Powiatowej Komendy Policji w Brzesku przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą cyberprzemocy oraz zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Ważnym punktem spotkania było pokazanie niebezpiecznych sytuacji które dotyczą dzieci mieszkających na wsi. Pani policjantka nadzorowała również przeprowadzenie egzaminu praktycznego na kartę rowerową.
Podsumowaniem była prezentacja grupowych plakatów wykonanych przez klasy IV, V, VI dotyczących bezpieczeństwa w górach, w lesie, na wakacjach, zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „ Bezpieczne wakacje 2013”.
Link do strony: http://bezpiecznewakacje.pl/
We czwartek 20 czerwvca uczniowie klasy VI wraz z paniami Marią Marecik i Mirosławą Czernecką wybrali się na wycieczkę rowerową do Dębna. Trasa wiodła przez Godów, bocznymi, krętymi drogami, za to z bardzo ciekawym i urozmaiconym krajobrazem. Początkowo droga prowadziła pod górę. Nie wszyscy dali sobie radę w tym trudnym terenie, ale za to potem była przyjemna jazda z "górki na pazurki". Po dojechaniu do Dębna, na dziedziniec zamkowy był krótki odpoczynek, zwiedzanie okolicy zamku, a potem powrót ścieżkami rowerowymi przez Szwaby do Porąbki Uszewskiej, a następnie "Amerykanką" do Dołów obok starego cmentarza, drogą powiatową do Łoniowej pod budynek remizy. Tam było przygotowane pożegnalne ognisko, pieczenie kiełbasy, żarty, śmiechy. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Tak więc ok. 17: 30 wszyscy pożegnali się i rozeszli się do domów.
Powered by aSc EduPage