• PROCEDURA NA CZAS PANDEMII

        • PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

          mające na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19

          wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły obowiązujące

          w Publicznej Szkole Podstawowej im Jana Pawła II

          w Łoniowej

          od 1 września 2021 r.

          Podstawa prawna:

           wytyczne opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia.

          Cel procedury: zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa uczniom oraz pracownikom
          na terenie szkoły w związku z istniejącym zagrożeniem COVID-19

           

          Zakres obowiązywania procedury: zasady postępowania nauczycieli, rodziców, uczniów
          i personelu szkoły podczas sprawowania opieki i organizowania zajęć z uczniami w szkole od momentu przybycia uczniów do szkoły do chwili rozejścia się uczniów do domów po lekcjach

           

          Uczestnicy postępowania: zakres odpowiedzialności: dyrektor, nauczyciele, rodzice, personel obsługi szkoły,

          §1

          Zadania administracyjne szkoły

          1.     Sprawy administracyjne adresowane do dyrektora,  rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego należy kierować do sekretariatu szkoły w formie elektronicznej na adres sp-ln@gminadebno.pl lub kontaktować się  telefonicznie  pod numer 146656125 lub bezpośrednio po telefonicznym uzgodnieniu sprawy, czasu i miejsca załatwienia jej w szkole.

          2.     Dyrektor kontaktuje się z rodzicami i interesantami zdalnie, korzystając z poczty elektronicznej: dziennik elektroniczny oraz e-mail na adres sp-ln@gminadebno.pl lub telefonicznie pod numerem 146656125, a także bezpośrednio na podstawie wcześniejszego ustalenia terminu spotkania.

          3.     Dyrektor przyjmuje w sprawach szkoły po ustaleniu terminu spotkania droga mailową.

           

          §2

                                                                 Ogólne zasady organizacji pracy

          1.     Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych  oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie.

          2.     Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez   objawów chorobowych . W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

          3.     Przy wejściu do budynku szkoły jest zamieszczona informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego.  Do szkoły każdy uczeń i pracownik wchodzi w maseczce i dezynfekuje ręce. Uczniowie ściągają maseczki dopiero w sali lekcyjnej.

          4.     Opiekunowie odprowadzający dzieci nie mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły
           z wyłączeniem rodziców klasy pierwszej, przez okres 2 pierwszych tygodni września, którzy zachowują zasady:

          • 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
          • dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
          • dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
          1.  Opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych
            z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

          6.     Ogranicza się  przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum Każdy, kto wchodzi na teren szkoły (z wyłączeniem pracowników i uczniów) wpisuje się
           do Księgi wejść.

          7.   Komunikacja z opiekunami ucznia  realizowana jest  z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

          8.  W razie zaobserwowania u ucznia objawów mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, duszności, biegunka, utrata węchu, odizolowuje się ucznia w odrębnym pomieszczeniu (Izolatorium na dolnym korytarzu) min. 1,5 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomenduje się własny środek transportu).

          9.  Uczniowie na cały czas pobytu w szkole przypisani są do jednej sali lekcyjnej z wyłączeniem wychowania fizycznego.

          10.  Uczeń przychodzi do szkoły nie wcześniej niż o godzinie 7.50 (z wyłączeniem uczniów świetlicy) . Opieka nauczyciela dyżurującego zapewniona jest  od godziny 7.50

          11.  Klasy I  - IV wchodzą i wychodzą ze szkoły głównym wejściem oraz korzystają z głównej  klatki schodowej, przechodzą do szatni,  po czym bezpośrednio udają się do swoich klas.

          12.  Klasy V- VIIII  wchodzą i wychodzą ze szkoły wejściem od dziedzińca, korzystają  z bocznej klatki schodowej, przechodzą do szatni,   po czym bezpośrednio udają się do swoich klas.

          13.  W ciągach komunikacyjnych i podczas przerw na korytarzu oraz szatniach uczniowie  zakładają maseczki ochronne.

          14.  Przerwy śródlekcyjne klasy 1-3 organizują według własnego schematu,  klasy 4-8  spędzają co 2 przerwę z zachowaniem dystansu społecznego na korytarzu, na zmianę. Podczas przerwy spędzanej w klasie pozostają pod opieką nauczyciela.

          15.  Na terenie szkoły zwraca się szczególna uwagę na zasady higieny: częste mycie rąk, ochronę podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

          16.  Uczeń przynosi do szkoły przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze.  Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

          17.  Uczeń nie może zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich rzeczy innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.

          18.  Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.

          19.  Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna,  jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), zwraca się szczególną uwagę  na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej. Dodatkowo zapewnia się środki ochrony osobistej  pracowników w postaci środków dezynfekcyjnych i przyłbic . 

          20.  Zajęcia pozalekcyjne w formie stacjonarnej zostają zawieszone do odwołania. Jeśli specyfika zajęć na to pozwala mogą być prowadzone online.

          21.  Nauczyciele przypominają uczniom o konieczności zachowania higieny, w tym o częstym i regularnym myciu rąk – zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu oraz na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.            

          22.  Pracowników szkoły oraz uczniów obowiązuje regularne mycie rąk wodą z mydłem. Szczególna uwagę zwraca się na przestrzeganie tego obowiązku przez uczniów  po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

          23.  W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych  umieszczone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk instrukcje dezynfekcji.

          24.  Osoby trzecie, w tym rodzice uczniów- w szczególnych sytuacjach- wchodzące do szkoły maja bezwzględny obowiązek dezynfekowania dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych oraz zakrywania ust i nosa.

          25.  Na terenie placówki  zwraca się uwagę na codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcję powierzchni dotykowych poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.

          26.  Sale lekcyjne, części wspólne (korytarze) będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

          27.  Zapewnia się pojemniki do wyrzucania masek i rękawic jednorazowych przed drzwiami wyjściowymi.

          §3

          Wybór formy kształcenia

           

          1.     Niniejsza procedura ma na celu zobiektywizowanie wyboru formy kształcenia – stacjonarnej lub zdalnej w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego na obszarze powiatu brzeskiego, na terenie którego ma siedzibę Szkoła Publiczna

          2.     W zależności od tego, czy powiat brzeski, na terenie którego ma siedzibę Szkoła Podstawowa w Łoniowej został zaliczony do strefy „czerwonej” lub „żółtej”, zgodnie
          z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356), dyrektor podejmuje decyzję o rozpoczęciu procedury ograniczenia funkcjonowania szkoły przewidzianej w odrębnych przepisach.

          3.     W sytuacji niezaliczenia powiatu brzeskiego do strefy „żółtej” lub „czerwonej” w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.

          4.     W przypadku zaliczenia powiatu brzeskiego do strefy „żółtej” dyrektor podejmuje decyzję
          o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia:

          1)     mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego),

          2)      kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas określony i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).

          5.     W przypadku zaliczenia powiatu brzeskiego do strefy „czerwonej” dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).

          6.     Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 1 wymaga uzyskania zgody organu prowadzącego i otrzymania pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

          7.     Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 2 i ust. 5 wymaga uzyskania zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

          8.     Przed upływem okresu wprowadzenia form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5 dyrektor może podjąć decyzję o ponownym wprowadzeniu wymienionych form kształcenia na czas określony.

          9. W przypadku wprowadzenia w szkole form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5 dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.

          §4

          Zadania Dyrektora

          Dyrektor

          1.     Organizuje pracę szkoły, monitoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników w okresie występowania pandemii koronawirusa COVID-19.

          2.     Dba o zachowanie wszelkich środków ostrożności na terenie szkoły w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

          3.     Zaopatruje pracowników w środki ochrony osobistej

          4.     Zamieszcza przed wejściem do budynku szkoły informacje o obligatoryjnej dezynfekcji rąk przez osoby dorosłe.

          5.     Informuje o zasadach prawidłowego mycia rąk poprzez wywieszenie plakatów
          w  łazienkach oraz  instrukcji  dezynfekcji  rąk  w widocznym miejscu, dozownikach
          z płynem.

          6.     Zapewnia sprzęt i środki oraz monitoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników obsługi, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich,
          w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.

          7.     Odpowiada za znajomość i stosowanie przez pracowników procedur postępowania
          na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19.

          8.     Rozmawia z pracownikami i zwraca uwagę, aby kładli szczególny nacisk
          na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych.

          9.     W wyznaczonym miejscu szkoły umieszcza numery telefonów do: organu prowadzącego - Wójta Gminy Dębno - 14 631 85 73,  kuratora oświaty - Kurator Oświaty w Krakowie - 12 448 11 10, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku - 14 663 07 43 lub alarmowy 608 609 745służb medycznych - Samodzielny Zespół  Opieki Zdrowotnej w Brzesku14 662 10 00 lub telefon  alarmowy 999 lub 112.

          10.  Zobowiązuje  pracowników  do  zachowania  zasad  szczególnej  ostrożności podczas  korzystania  z  płynów  dezynfekujących  do  czyszczenia  powierzchni

          11.  Określa zasady ścieżki szybkiej komunikacji pracowników z rodzicami.

          12.  Wyznacza pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący) zapewniające minimum dwa metry odległości od innych, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

          13.  Instruuje pracowników, że w przypadku wystąpienia u nich niepokojących objawów chorobowych nie powinni przychodzić do pracy, ale pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zarażeni koronawirusem.

          14.  Informuje pracowników, że w przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów chorobowych na terenie szkoły, natychmiast odsunie go od pracy i powiadomi właściwą miejscowo stację sanitarno-epidemiologiczną, służby medyczne, organ prowadzący oraz kuratora oświaty. Obszar, w którym poruszał się pracownik, zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji zgodnie z procedurami.

          15.  Zaleca pracownikom stosowanie się do wytycznych powiatowego inspektora sanitarnego.

           

          §5

           Obowiązki nauczycieli

          1.     Każdy nauczyciel ma obowiązek zapoznania się z niniejszą procedurą oraz jest zobowiązany do jej stosowania.

          2.     W zależności od sytuacji epidemicznej nauczyciele mogą pracować stacjonarnie, w formie hybrydowej lub zdalnie zgodnie z zaleceniami Sanepidu, GIS i MEN. Bez względu na formę kształcenia realizują podstawę programową  i korzystają z zalecanych form pracy i komunikacji, wykorzystują TIK.

          3.     Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę.

          4.     Nauczyciele w czasie pracy mogą stosować rękawiczki ochronne oraz maseczkę, lub przyłbicę.

          5.     Wyjaśniają uczniom i czuwają nad przestrzeganiem  zasad obowiązujących w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny.

          6.     Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub podczas przebywania na placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej.

          7.     Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący co najmniej 1,5 metra.

          8.     Nauczyciel dyżurujący  dba o to, aby w miarę możliwości, uczniowie przebywali w czasie przerw wyłącznie w swoim gronie, bez kontaktu z uczniami z oddziałów przypisanych do innej strefy

           9.     Nauczyciel czuwa, aby uczniowie nie przynosili zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów  oraz korzystali  wyłącznie z własnych przyborów szkolnych.

          10.  Regularnie przypomina uczniom o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust, a także zwraca uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

          11.  Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.

          12.  W przypadku objawów infekcji pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

          13. W przypadku indywidualnego bądź grupowego zgłoszenia przez rodzica (rodziców) o przebywaniu dziecka (dzieci)  na kwarantannie nauczyciel przesyła dla ucznia poprzez e-dziennik  materiały do nauki w  tym czasie.

           

          § 6

                                           Obowiązki rodziców/opiekunów prawnych

          1. Rodzice/opiekunowie  prawni  są  zobowiązani  do  zapoznania  się z  Procedurami bezpieczeństwa  obowiązującymi na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łoniowej w okresie pandemii.

          2. Rodzice/ opiekunowie prawni dostarczają do placówki deklaracje, w której zobowiązują się do przestrzegania reżimu sanitarnego oraz zgodę na kontrolny  pomiar temperatury stanowiące załącznik nr 1.

          3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

          4.              Opiekunowie odprowadzający dzieci nie mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły z wyłączeniem rodziców klasy pierwszej, przez okres 2 pierwszych tygodni września, którzy zachowują zasady:

                -1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

               - dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

               - dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

          5. Rodzice powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

          6.  Rodzic komunikuje się z opiekunami dziecka w szkole z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

          7.  Rodzice są zobowiązani do zaopatrzenia dzieci we własne przybory i podręczniki (dzieci nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą).

           

          § 7

                                           Zasady  bezpieczeństwa obowiązujące uczniów

          1. W związku z zagrożeniem COVID 19  przy wejściu głównym zostały umieszczone numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się  kontaktować w przypadku objawów chorobowych.
          2. Jeżeli uczeń jest chory lub w Jego domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji  wówczas wszyscy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza. Mogą skonsultować się z wychowawcą z wykorzystaniem dostępnych komunikatorów.
          3. Przy wejściu do szkoły:
          • uczniowie klas 1-4  korzystają wyłącznie z wejścia głównego i udają się do szatni, a potem  do swojej sali lekcyjnej.
          • uczniowie klas 5-8  korzystają wyłącznie z wejścia bocznego i udają się udają się do szatni, a potem  do swojej sali lekcyjnej.
          1. Po wejściu do szkoły obowiązkowo należy zdezynfekować ręce, a jeżeli uczeń ma  przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast należy  umyć ręce. Informacja o sposobie dezynfekcji jest umieszczona przy dozownikach.
          2. Należy zakrywać usta i nos maseczką (maseczki obowiązują do momentu wejścia do sali lekcyjnej oraz każdorazowo  na korytarzach i w toaletach). Uczniowie bezwzględnie stosują się do wytycznych nauczyciela.  Pozostają w bezpiecznej odległości 1,5 m od innych uczniów oraz nauczyciela.
          3. Zgłaszają do opiekuna  złe samopoczucie. Mogą mieć wykonany kontrolny pomiar temperatury.
          4. Zabierają do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie można pożyczać ich od innych uczniów.
          5. W drodze do i ze szkoły stosują się do zasad obowiązujących w okresie pandemii.
          6. Bezwzględnie stosują zasady higieny: często myją ręce wodą z mydłem i nie podawają  ręki na powitanie, zachowują dystans, a także unikają dotykania oczu, nosa i ust.
          7. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania. Stosownie zwracają uwagę innym w tym zakresie.
          8. Przerwy śródlekcyjne spędzają w wyznaczonym miejscu zgodnie z harmonogramem:
          • klasy 1-3 organizują przerwy według własnego schematu
          • klas 4-8 będą spędzać co 2 przerwę z zachowaniem dystansu społecznego na korytarzu, na zmianę. Podczas przerwy w klasie będą pod opieką nauczyciela.
          1. Uczniowie unikają większych skupisk uczniów, zachowują dystans przebywając w szatni, na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.
          2. Obowiązuje zakaz korzystania z telefonów podczas pobytu w szkole.

          § 8

           Obowiązki pracowników administracji i obsługi

           1.     Każdy pracownik ma obowiązek zapoznania się z niniejszą procedurą oraz jest zobowiązany do jej stosowania.

          2.    Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów chorobowych

          3.   racownicy korzystają z  maseczek lub przyłbic, dbając przy tym o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.

          4.   Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej ograniczają kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

          5.  Wszyscy pracownicy zobowiązani są do zachowywania dystansu społecznego między sobą w każdej przestrzeni szkoły, wynoszącego min. 1,5 m.

          6.  W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

          § 9

          Zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej

          1.     Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni  w godzinach pracy biblioteki.

          2.     Czytelnia jest wyłączona z użytkowania, nie można również korzystać ze sprzętu komputerowego.

          3.     Przed wejściem do biblioteki umieszczona jest informacja o maksymalnej liczbie uczniów przebywających w bibliotece (1 osoba).

          4.     W pomieszczeniu należy zachować bezpieczną odległość – rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5.

          5.     Uczeń przed wejściem do biblioteki myje ręce.

          6.     Pomieszczenia biblioteczne są w miarę możliwości systematycznie wietrzone (co godzinę).

          7.     Powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy (klamki, drzwi wejściowe, blaty) są regularnie dezynfekowane.

          8.     Biblioteka udostępnia swoje zbiory z ograniczonym dostępem do półek – książki podaje nauczyciel.

          9.     Aby wypożyczanie przebiegało sprawnie, łącznicy z biblioteką mogą dostarczać „klasową listę zamówień”.

          10.  Czytelnicy oddają książki, wkładając je do wyznaczonego pudełka.

          11.  Oznaczone datą zwrotu materiały biblioteczne przechodzą 3 – dniową kwarantannę, następnie są odpisywane z konta czytelnika i włączane do zbiorów.

          12.  Zapytania o książki i sprawy dotyczące wypożyczeń można kierować na adres
          e-mailowy: sp-ln@gminadebno.pl

           

          § 10

                Zasady pracy świetlicy szkolnej

           

          1.     Po zakończonych lekcjach uczniowie zakwalifikowani na zajęcia udają się przed wejście do świetlicy.

          2.     W czasie przejścia mają założone maseczki.

          3.     Przed  wejściem do sali, w której odbywają się zajęcia świetlicowe obowiązkowo myją ręce  i dopiero  wtedy wchodzą do świetlicy.

          4.     W czasie zajęć świetlicowych uczniowie mogą zdjąć maseczki.

          5.     W czasie pobytu w świetlicy, korzystają tylko ze swoich przyborów do pisania, malowania, zeszytów, książek,  itp. Uczniowie nie mogą dzielić się tymi przedmiotami z innymi.

          6.     W czasie zabawy dzieci nie mogą gromadzić się w większych grupach, zachowują dystans społeczny i nie dotykają rękami oczu, nosa i ust.

          7.     Zasłaniają twarz w razie nagłego kichania czy kasłania.

          8.     Po każdym korzystaniu z toalety (obok sali świetlicowej)  myją i dezynfekują ręce.

          9.     Sala świetlicowa jest wietrzona 1x na godzinę.

          10.  W razie złego samopoczucia, uczeń zgłasza  nauczycielowi zaistniały fakt i zostają podjęte specjalne procedury przewidziane do takiej sytuacji. 

          11.  Dzieci, które są w świetlicy od godziny 7.00, po wejściu do szkoły z założonymi maseczkami i po dezynfekcji rąk przychodzą sami do świetlicy.

          12.  O godzinie 7:45, dzieci przebywające w świetlicy zakładają maseczki i wychodzą do klas. Uczniów klasy pierwszej zabiera ze świetlicy nauczyciel wychowawca.

          13.  O wyznaczonej godzinie dzieci ze świetlicy odbierają rodzice/opiekunowie (wskazani przez rodzica) po skontaktowaniu się z nauczycielem świetlicy. Rodzic nie może wchodzić do szkoły, czeka na dziecko przed drzwiami szkoły.

           

          §11

           Obowiązki pracowników stołówki szkolnej

           1.  Każdy pracownik ma obowiązek zapoznania się z niniejszą procedurą oraz jest zobowiązany do jej stosowania.

          2. Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

          3. Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego.

          4. Personel stosuje środki ochrony osobistej, powinien także ograniczać kontakt z dziećmi oraz nauczycielami.

          5.W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

           

           

          § 12

                       Zasady wydawania posiłków  w jadalni szkolnej                                

           1.     Zwraca się szczególną uwagę na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

          2.     Posiłki wydawane są z zachowaniem zasady ograniczenia liczby uczniów przebywających jednocześnie na stołówce.

          3.     Korzystanie z posiłków odbywa się zmianowo z zachowaniem zasady spożywania ich  przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. W miarę możliwości na stołówce powinni spożywać posiłki uczniowie tej samej grupy.

          4.     Osoba odpowiedzialna za podawanie uczniom posiłków obowiązana jest do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, na której spożywany jest posiłek, a także sprzętów służących dzieciom do jego spożycia.

          5.     Po każdym posiłku blaty, stoły i poręcze krzeseł są dezynfekowane przez personel sprzątający.

          6.     W stołówce nie stosuje się samoobsługi. Dania i produkty są przygotowane na stolikach. Uczniowie nie odnoszą talerzy- po ich wyjściu zbiera je wyznaczony pracownik.

           

          § 13

           Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia/ pracownika szkoły

           

          1.     Przy wejściu głównym są umieszczone numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.

          2.     W szkole wyznaczono miejsca, w których będzie  można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.

          3.     W razie zaobserwowania u ucznia objawów mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, duszności, biegunkę, utratę węchu - odizolowuje się ucznia w odrębnym pomieszczeniu (Izolatorium na dolnym korytarzu). Pozostaje on pod opieką z zachowaniem min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomenduje się własny środek transportu).

          4.     Pracownik, u którego występują widoczne objawy infekcji dróg oddechowych nie jest dopuszczony do pracy.

          5.     W przypadku podejrzenia zakażenia COViD-19 u pracownika szkoły obowiązuje procedura działania zgodnie z wytycznymi.

          6.     W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u osoby, która przebywała na terenie szkoły zastosowanie mają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

          § 14

          Procedura przeprowadzania dezynfekcji w szkole

            1. Przy wejściu do szkoły znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji rąk,
              z którego obowiązana jest skorzystać każd
              y wchodzący do budynku szkoły.
            2. Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzący do szkoły zobowiązani są, do dezynfekcji dłoni lub założenia rękawiczek ochronnych, oraz nie przekraczania obowiązujących stref przebywania. (Każdy wchodzący wpisuje się do Rejestru wejść)
            3. Personel sprzątający regularnie dokonuje prac porządkowych, w tym zwłaszcza czyszczenia ciągów komunikacyjnych, a także dezynfekowania co najmniej dwa razy dziennie powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach do spożywania i przygotowywania posiłków.
            4. Dokonuje się monitoringu prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal, pomieszczeń sanitarno- higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych.
            5. Przeprowadzając dezynfekcję, przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Przestrzega się czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
            6. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.
            7. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować,  usuwa się  lub uniemożliwia do nich dostęp.
            8. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć
              są czyszczone lub dezynfekowane.
            9. Sale wietrzone są co najmniej raz na godzinę.

           

          Zał. Nr 1

           

                      DEKLARACJA RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO

                           ucznia…………………………………. klasy  …….

           

          Ja niżej podpisana/podpisany:

          ……………………………………………………………………………………………….

          oświadczam, co następuje:

           

          1.  Zobowiązuję się do przestrzegania reżimu sanitarnego na terenie placówki:

          ·       posyłania dziecka wyłącznie zdrowego bez jakichkolwiek symptomów chorobowych,

          ·         bezzwłocznego odebrania dziecka z placówki w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych,

           

          2. Wyrażam zgodę na kontrolny pomiar temperatury ciała przez pracownika placówki z użyciem bezdotykowego termometru przy wejściu lub w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów chorobowych.

           

          ……………………                                                           …………………………………

          miejscowość,  data                                                          podpis rodzica/opiekuna prawnego