• REGULAMIN MONITORINGU

• Regulamin dotyczący działania  monitoringu wizyjnego

w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łoniowej

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie trybu i sposobu realizacji zadań w celu zapewnienia przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych przez administratora bezpieczeństwa informacji (Dz. U. z 2015r. , poz. 745);

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016r. poz.922);

Wytyczne Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dotyczące wykorzystania monitoringu wizyjnego w szkołach;

Statut Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana  Pawła II w Łoniowej

I.             Założenia ogólne

1.      Monitoring wizyjny jest wykorzystywany wyłącznie w celach podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w szkole.

2.      Monitoring jest obsługiwany przez osoby wyznaczone przez dyrektora szkoły

3.      Sprzęt zainstalowany w placówce musi posiadać stosowne atesty i certyfikaty

II. Celem monitoringu jest:

1.      zwiększenie bezpieczeństwa społeczności szkolnej oraz osób przebywających na terenie szkoły i placówki,

2.      ograniczenie zachowań zagrażających zdrowiu, bezpieczeństwu uczniów,

3.      pomoc w wyjaśnianiu sytuacji konfliktowych i ustalaniu sprawców czynów nagannych (bójki, zniszczenia mienia, kradzieże itp.) w szkole i jej otoczeniu,

4.      ograniczanie dostępu do szkoły i jej terenu osób nieuprawnionych i niepożądanych,

5.      zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki,

6.      ochrona mienia szkoły.

III.             Zasady wykorzystania zapisów monitoringu wizyjnego:

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana  Pawła II w Łoniowej posiada monitoring wizyjny wewnętrzny   i zewnętrzny.

1)      Zapisy z monitoringu będą wykorzystywane między innymi w sytuacjach:

a)      zagrażających bezpieczeństwu uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły,

b)      niszczenia mienia szkoły,

c)      niszczenia urządzeń na terenie boiska oraz siłowni zewnętrznej i placu zabaw,

d)     przywłaszczania,

e)      konfliktowych, np. bójek,

f)       kryzysowych,

g)      podejrzenia o palenie papierosów i korzystanie z używek.

2)      Szkoła może używać zapisu monitoringu w celu wykrycia sprawców przestępstwa. Może on także zostać wykorzystany jako dowód we wszczęciu postępowania dyscyplinarnego w związku z egzekwowaniem prawa i procedur wewnątrzszkolnych wobec wszystkich członków społeczności szkolnej.

V.         Zasady funkcjonowania systemu monitoringu wizyjnego w placówce

1)      Budynek szkolny posiada oznaczenia „OBIEKT MONITOROWANY”.

2)      Monitoring funkcjonuje całą dobę.

3)      Monitor umożliwiający bezpośredni podgląd ze wszystkich kamer zainstalowanych na terenie szkoły znajduje się w gabinecie dyrektora szkoły.

4)      Rejestracji i zapisowi na nośniku fizycznym podlega tylko wizja.

5)      Do rejestracji obrazu służą urządzenia wchodzące w skład systemu rejestracji spełniającego wymogi określone odpowiednimi normami.

6)      Zapisy monitoringu są kontrolowane doraźnie oraz w sytuacjach związanych z pojawiającymi się zagrożeniami w rejonach zainstalowanych kamer lub łamaniem zasad ustalonych w szkole.

V.            Osoby uprawnione do oglądu zarejestrowanego materiału

1.                  Do oglądu monitoringu uprawnieni są:

a) dyrektor szkoły

b)                      nauczyciele zatrudnieni w szkole,

c) pedagog szkolny,

d)                      psycholog szkolny

2.  Zapis    z    monitoringu    może    zostać   odtworzony   rodzicom    uczniów         tylko   w  uzasadnionych przypadkach, za zgodą dyrektora szkoły i w terminie ustalonym przez dyrektora szkoły.(zapis monitoringu udostępniany jest rodzicom wyłącznie w sytuacjach bezpośrednio zagrażających bezpieczeństwu ucznia).

Nie udostępnia się zapisu monitoringu rodzicom uczniów na jakichkolwiek nośnikach z możliwością wynoszenia ich ze szkoły ze względu na ochronę wizerunku dzieci.

3.      Nagrania mogą być udostępniane organom ścigania na pisemną prośbę w celu wyjaśnienia   prowadzonej sprawy.

4.      Osoby przeglądające zapisy zobowiązane są do nieujawniania danych zarejestrowanych przez monitoring.

VI.       Archiwizacja i przechowywanie materiału pochodzącego z monitoringu

a.       Szkoła ma możliwość przechowywania materiału pochodzącego z monitoringu przez okres  7  dni.

b.      W sytuacji uznania materiału nagranego za dowód w sprawie, zapis utrzymywany jest przez okres konieczny do rozstrzygnięcia przebiegu zdarzenia, którego zapis dotyczy. Przegrany na odpowiednie nośniki materiał przechowywany jest w szkole w kasie pancernej.

VII.        Przepisy końcowe:

a.       Prawo do ustalenia bądź zmiany hasła dostępu ma tylko dyrektor szkoły lub osoba upoważniona przez dyrektora szkoły.

b.      W sprawach nie uregulowanych niniejszą procedurą ostateczną decyzję podejmuje dyrektor szkoły.

c.       Monitoring wizyjny jest systematycznie modernizowany,   jeżeli wynika to z potrzeb szkoły oraz możliwości finansowych.