Akademia patriotyczna to dobra okazja do podsumowania osiągnięć i wyrażenia uznania dla uczniów, którzy angażują się w różnorodne działania związane z dbaniem o polską kulturę. Wielu z nich zostało dzisiaj nagrodzonych za wiedzę i umiejętności z zakresu języka ojczystego. W konkursach kaligraficznym i ortograficznym zostali wyłonieni mistrzowie ładnego i poprawnego pisania. Nagrodzono też aktywnych czytelników, którzy systematycznie podejmują kolejne wyzwania czytelnicze. Drodzy Uczniowie! Cieszymy się ze wszystkich Waszych sukcesów!
Podsumowanie konkursów
2
Święto rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Flagi i odsłonięcie tablicy upamiętniającej pradzieje Łoniowej
Święta patriotyczne obchodzimy każdego roku, ale połączenie ich z odsłonięciem pamiątkowej tablicy było tylko raz! Tym razem motywem przewodnim był dom. Konstytucja jest oznaką, że państwo dobrze funkcjonuje i każdy zna swoje miejsce, prawa i obowiązki - podobnie jak w domu. Klasa 6 zaprezentowała akademię patriotyczną, ozdabiając ją także muzyką klasyczną w wykonaniu Karoliny i Mileny.
Naszym domem jest także nasza miejscowość, Łoniowa, wieś powstała w 1321 roku, jednak pierwsze ślady osadnicze na łoniowskich wzgórzach są bardzo stare. 7 tysięcy lat temu osiedlili się tu pierwsi rolnicy, o czym świadczą ślady domu, odkrytego podczas wykopalisk archeologicznych w 2004 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia została odsłonięta tablica informacyjna, wmurowana w ścianę naszej szkoły. Fundatorami są miłośnicy historii Łoniowej – panowie Antoni Kluska, Jan Kluska i Józef Pabian. Z okazji tego wydarzenia uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji o życiu pierwszych rolników w epoce neolitu.
A ponieważ święta majowe to także Święto Flagi Polskiej, uczciliśmy je także doceniając starania o dbałość języka polskiego – uczniowie uczestniczący w konkursach ortograficznych, kaligraficznych i muzycznych otrzymali dyplomy i nagrody.
Prelekcja na temat przemocy równieśniczej
Dnia 24 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Zespółu Interdyscyplinarnego przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dębnie oraz policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku w celu omówienia problemu przemocy rówieśniczej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele.
Podczas spotkania policjanci przedstawili statystyki dotyczące przestępstw i wykroczeń związanych z przemocą rówieśniczą na terenie miasta oraz omówili najczęstsze formy agresji, takie jak wyśmiewanie, wykluczanie, cyberprzemoc oraz fizyczne ataki. Podkreślili, jak ważne jest zgłaszanie przypadków przemocy oraz współpraca szkoły z policją w celu zapobiegania takim sytuacjom.
Poruszony został temat rozpoznawania przejawów przemocy, asertywności oraz sposobów reagowania. Omówiono także procedury zgłaszania incydentów oraz wsparcie dostępne dla ofiar przemocy.
Uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz metod radzenia sobie w sytuacjach przemocy. Spotkanie zakończyło się deklaracją wspólnej współpracy mającej na celu stworzenie bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkolnego.
Spotkanie było cenną okazją do zwiększenia świadomości na temat przemocy rówieśniczej oraz wypracowania skutecznych działań zapobiegawczych.
Szkolne Gminne Zawody w Piłkę Nożną Zakończone Sukcesem!
Drużyna chłopców z klasy 8, dla których były to ostatnie zawody w barwach naszej szkoły, wywalczyła świetne 3. miejsce!
Nasi zawodnicy pokazali ogromne zaangażowanie, wolę walki i wysokie umiejętności, rywalizując na boisku w Dębnie. Ich postawa na boisku napawa dumą i jest pięknym zwieńczeniem ich sportowej przygody w naszej szkole. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych wyzwaniach!
Gminny Konkurs Chemiczny
24 kwietnia w Szkole Podstawowej w Woli Dębińskiej odbył się III Gminny Konkurs Chemiczny. Do chemicznych rozgrywek zgłosiło się 21 uczestników. Wzięli w nim udział także uczniowie naszej szkoły: Eliza Drużkowska i Arkadiusz Widło. Przez 60 minut rozwiązywali trudne zagadnienia chemiczne dotyczące budowy atomu i praw chemicznych. Swoje zmagania zakończyli wyróżnieniem. Gratulujemy!!!
Dzień Zdrowia
W kwietniu obchodzony jest Dzień Zdrowia. Również nasza społeczność szkolna
zaakcentowała ten dzień, poprzez wykonanie gazetki edukacyjnej na temat zdrowego stylu
życia, dobrych praktyk zdrowotnych, zdrowia szeroko rozumianego i najczęstszych chorób.
Najmłodsi zabrali ze sobą zdrowe śniadanie, z warzywami i owocami, a swoim ubiorem
nawiązali do witaminy, która gościła w ich kanapce. Starsze klasy testowały swoją wiedzę z
anatomii człowieka, a także układali „medyczne puzzle”, dopasowując nazwę lekarza do
chorób, którymi się zajmuje.
Drużynowe Biegi Przełajowe
Silna reprezentacja naszej szkoły z pełnym zaangażowaniem rywalizowała w gminnych zawodach Drużynowych Biegów Przełajowych, które odbyły się w wymagających warunkach na stadionie w Sufczynie. Wśród uczestników wyróżnił się Ignacy Kluska z klasy 6, który dzięki swojej determinacji i znakomitej formie wywalczył awans do kolejnego etapu. Podczas emocjonującego biegu w Czchowie Ignacy pokazał prawdziwego ducha walki, przekraczając linię mety jako drugi! Gratulujemy!
Sukces naszych piłkarzy
Etap powiatowy „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zakończony na III miejscu. Gratulujemy naszym reprezentantom z klasy 2 i 3!
Wesołych Świąt Wielkanocnych!!
PRZEDŚWIĄTECZNY DZIEŃ W NASZEJ SZKOLE
W ostatnim dniu lekcji w naszej szkole odbył się apel, podczas którego pani Dyrektor wręczyła nagrody i dyplomy dla uczniów biorących udział w różnych konkursach odbywających się w naszej szkole. Ponadto Samorządu Uczniowski wraz z Szkolnym Kołem Wolontariatu oraz opiekunami zorganizowali wielkanocny kiermasz słodkości z kolorowymi i pachnącymi pysznościami… były ciasta, ciasteczka, babeczki, rogaliki, słodkie galaretki. Każda przerwa gromadziła dziesiątki klientów, którzy z entuzjazmem kupowali to, co przygotowali uczniowie i ich rodzice.
PREZENTACJA SZKOŁY MUZYCZNEJ W DOMOSŁAWICACH
1Dziś w naszych progach gościliśmy uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej im. ks. prof. Józefa Tischnera z Domosławic, którzy zaprezentowali nam swoje talenty zachęcając do podjęcia nauki w tej placówce.
NAJPIĘKNIEJSZE PISANKI NASZYCH UCZENNIC!
Z radością informujemy, że w XVI Gminnym Konkursie na Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną, który odbył się wczoraj tj. 14 kwietnia 2025 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaworsku nasze uczennice odniosły artystyczne sukcesy!!!
Spośród czterech reprezentantek naszej szkoły, jury doceniło pomysłowość i kunszt wykonania kolorowych pisanek przez nasze dwie uczennice.
W kategorii klas I – III za pisankę tradycyjną – I miejsce zdobyła Ewa Kopytko, która pisankę pomalowała w delikatną, wiosenną łąkę, a w kategorii klas IV – VI za pisankę nowoczesną – I miejsce otrzymała Kornelia Marecik, której metaliczna pisanka, pokryta była skorupkami i suszonymi kwiatuszkami.
SERDECZNIE GRATULUJEMY MŁODYM ARTYSTKOM!
DZIĘKUJEMY RODZICOM, KTÓRZY TOWARZYSZYLI DZIECIOM PODCZAS KONKURSOWYCH ZMAGAŃ!
„ROZŚPIEWANE” DZIEWCZĘTA
Miło nam poinformować, że w gminnym konkursie muzycznym „Rozśpiewane przedszkola i szkoły”organizowanym przez Dębińskie Centrum Kultury oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sufczynie, spośród 54 uczestników nasze reprezentantki wyśpiewały wysokie lokaty!
W kategorii klas I – III Magdalena Pabijan zajęła III miejsce, a Maja Cichy otrzymała wyróżnienie.
BRAWO DZIEWCZYNY!
PODZIĘKOWANIA SKŁADAMY RÓWNIEŻ MAMOM, KTÓRE WSPIERAŁY CÓRKI PODCZAS KONKURSOWYCH ZMAGAŃ!
W NASZEJ SZKOLE DBAMY O TRADYCJE WIELKANOCNE
„NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA”
W tym roku PSP w Jaworsku zaprosiła uczniów do międzyszkolnej rywalizacji w wykonaniu najpiękniejszej pisanki.
W etapie szkolnym konkursu uczestniczyło 19 uczniów: Wiktoria Franczyk, Maja Cichy, Jonasz Dudek, Szymon Młynarczyk i Wojciech Widło wszyscy z klasy I, Adam Tendelski, Lena Fior, Wiktoria Kopacz, Ewa Kopytko, Magdalena Pabijan i Julian Łośko z kl. II, Jagoda Marecik i Dominika Pawlik z klasy III, Kornelia Marecik z klasy IV, Aleksandra Gurgul, Barbara Migda i Patrycja Łośko z klasy V oraz Karolina Marecik i Milena Mrzygłód z klasy VI.
Wykonali oni przepiękne pisanki, wykorzystując różnorodne techniki i materiały: bibułki, sznurki, cekiny, wstążeczki, pasmanterię i bogatą kolorystykę farb.
Do rywalizacji gminnej wytypowano Ewę Kopytko, Jagodę Marecik, Kornelię Marecik oraz Karolinę Marecik. Dziewczyny będą wykonywać pisanki na miejscu w szkole w Jaworsku.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSÓW SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA ROZWIJANIE SWOICH ZDOLNOŚCI, A RODZICOM ZA WSPIERANIE DZIECI W TWÓRCZEJ AKTYWNOŚCI!
TRZYMAMY KCIUKI ZA POWODZENIE W KONKURSOWEJ RYWALIZACJI.
„ROZŚPIEWANE PRZEDSZKOLA I SZKOŁY”
27 marca 2025 r. w naszej szkole odbył się konkurs piosenki polskiej skierowany do uczniów klas I-VIII, będący jednocześnie formą eliminacji do XVI Gminnego Konkursu Piosenki "Rozśpiewane Przedszkola i Szkoły". Celem konkursu było wyłonienie wykonawców, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas konkursu gminnego.
Do muzycznej rywalizacji podeszło pięcioro uczniów reprezentujących tylko kategorię klas I - III: Maja Cichy z klasy I, Alicja Bartosiewicz, Wiktoria Kopacz i Magdalena Pabijan z klasy II oraz Artur Marecik z klasy III, którzy zaprezentowali utwory z różnych gatunków muzycznych.
Podczas przesłuchania konkursowego usłyszeliśmy piosenkę dziecięcą, utwory muzyki pop,
przebój filmowy oraz polski rap.
Do rywalizacji gminnej zostały wytypowane: Maja Cichy z utworem Natalii Kukulskiej „Co powie tata”oraz Magdalena Pabijan z utworem Anny Jantar „Najtrudniejszy pierwszy krok”.
„KARTKA WIELKANOCNA DLA PAPIEŻA FRANCISZKA”
Po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły skorzystali z zaproszenia Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i wykonali piękne, kolorowe, wielkanocne kartki ze świątecznymi życzeniami skierowanymi do papieża Franciszka.
Kartki wykonane różnymi technikami przygotowali: Maja Cichy, Wiktoria Franczyk i Jonasz Dudek z klasy I, Magdalena Pabijan, Wiktoria Kopacz, Karol Dudek i Adam Tendelski z klasy II, Jagoda Marecik i Dominika Pawlik z klasy III oraz Amelia Romaniszyn z klasy V.
Kartki zostały przekazane do organizatora konkursu, który spośród nich wybierze 12 najpiękniejszych, które trafią do Watykanu, do Ojca świętego.
„WIOSKI BEZ TROSKI”
Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez KRUS wymagała przygotowania zadania
konkursowego polegającego na wykonaniu pracy plastycznej obrazującej zasady bezpiecznej
pracy w gospodarstwie oraz sposoby rolników na zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego.
Z zaproszenia konkursowego skorzystali: Wiktoria Franczyk i Jonasz Dudek z klasy I oraz
Karolina Marecik z klasy VI.
Wszystkie prace zostały przekazane do oddziału KRUS w Brzesku.
WIOSENNE KONKURSY !
1
„PORTRETY”
To konkurs organizowany przez PMDK w Będzinie, polegający na wykonaniu portretu. W kategorii klas I-III „Portret mojej rodziny” wykonali: Maja Cichy, Jonasz Dudek,Wiktoria Franczyk i Szymon Młynarczyk wszyscy z klasy I oraz Wiktoria Kopacz z klasy II , natomiast zadanie konkursowe przewidziane dla uczniów klas IV-VI to „Portret koleżanki, kolegi”, który wykonała Karolina Marecik z klasy VI.
Prace zostały przesłane do organizatora konkursu.
Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku
Pierwszy etap turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” przyniósł wiele emocji i sportowej rywalizacji. Z bardzo dobrej strony pokazała się drużyna chłopców z klas 2 i 3, która po zaciętym meczu odniosła zwycięstwo, zapewniając sobie awans do kolejnego etapu rozgrywek. Chłopcy wykazali się nie tylko umiejętnościami piłkarskimi, ale też dużym zaangażowaniem, wolą walki i świetną współpracą na boisku.
Mniej szczęścia miała drużyna chłopców z klas 4 i 5, która mimo ambitnej postawy i wielu dobrych momentów w grze, musiała uznać wyższość rywali i zakończyła swój udział w turnieju na etapie eliminacyjnym. Ich walka i sportowe podejście zasługują jednak na uznanie, a zdobyte doświadczenie z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
Gratulacje dla obu zespołów za reprezentowanie szkoły z dumą i pasją!
Archiwum Aktualności