• O patronie

• Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus II), Karol Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) - Sługa Boży, polski duchowny katolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, od 16 października 1978 264. papież. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog, filozof.

Pontyfikat Jana Pawła 2 uznawany jest za najdłuższy, po pontyfikacie Świętego Piotra oraz bł. Piusa IX. Jan Paweł 2 był papieżem przez 26 i pół roku (9665 dni). Przez ten czas beatyfikował i kanonizował więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież. Ogłosił on błogosławionymi w sumie 1340 osób. Podczas swego pontyfikatu powołał wielu kardynałów. Na dziewięciu konsystorzach papież kreował kardynałami 231 duchownych katolickich.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem. Wielokrotnie przywoływał spełnione proroctwo Juliusza Słowackiego z wiersza "Słowiański papież". Wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie wschodniej i Azji w latach 80. XX wieku. Papież był także honorowym obywatelem wielu polskich miast.

Papież Jan Paweł II dużo czasu poświęcił budowie jedności pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi. Podkreślał ważność ekumenizmu w jego pontyfikacie. Jana Paweł 2 wielką wage przywiązywał do stosunków z ludźmi innej wiary, nie tylko w ramach chrześcijańśtwa, ale także członków innych religii i ateistów. W 1999 r. ucałował Koran przywieziony w prezencie przez muzułmańskich duchownych. Osobiście uczestniczył we wspólnym trwaniu w modlitwie w Asyżu przedstawicieli kilkudziesięciu religii światowych

Dnia 17 Października 2006r.  szkole w Łoniowej nadano imię  Jana Pawła II-największego  autorytetu na świecie.

Nadanie imienia szkole rozpoczęło się uroczystą Mszą Św.w naszym Kościele, którą koncelebrowało wielu kapłanów, w tym również księża rodacy, a przewodniczył jej ks. dziekan  dekanatu Porąbka Uszewska Marian Majka. Po mszy świętej przemaszerowaliśmy pod Krzyż Grunwaldzki, gdzie złożyliśmy wiązankę kwiatów.  Po przyjściu do szkoły Dyrektor Szkoły mgr Aniela Pabijan powitała przybyłych gości, wśród których byli m.in.przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Krakowie z paniami wizytator: mgr Marią Wypasek oraz mgr Bożeną Chrząszcz, władze gminne z Wójtem Gminy Dębno mgr Grzegorzem Brachem na czele, przedstawiciele Rady Rodziców, Ochotniczej Straży Pożarnej, miejscowej ludności.  Przewodniczący Rady Gminy Dębno  Pan Stanisław Pierzga odczytał akt nadania imienia Szkole Podstawowej w Łoniowej. Następnie ksiądz Marian Majka poświęcił tablicę upamiętniającą nadanie imienia, a odsłonięcia dokonali: Wójt Gminy Dębno mgr Grzegorz Brach oraz mgr Maria Wypasek.

Rodzice przekazali sztandar na ręce Pani Dyrektor, a Pani Dyrektor na ręce pocztu sztandarowego uczniów.

Po złożeniu ślubowania uczniowie szkoły przedstawili montaż słowno-muzyczny o życiu Jana Pawła II.