- Od początku istnienia do 1918 r.
- Od 1918r do 1945 r
- Po II wojnie światowej
- Czasy współczesne
- Wspomnienia-
- Odkrycia archeologiczne
- Historia szkoły
- KALENDARIUM
- MISJA SZKOŁY
- LISTA SPONSORÓW
- I MIĘDZYPOKOLENIOWY ZJAZD ABSOLWENTÓW
- II MIĘDZYPOKOLENIOWY ZJAZD ABSOLWENTÓW
- KOMITET ORGANIZACYJNY ZJAZDÓW ABSOLWENTÓW
- PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA - sprawozdanie
Od początku istnienia do 1918 r.
Historia naszej miejscowości
Opracowanie mgr Maria Marecik
Pierwotnie istniała jedna wieś Łoniowy, obejmująca swym zasięgiem Porąbkę Uszewską, Doły i Łoniową; osadzona przez biskupa krakowskiego Nankera w 1321 r. W późniejszych latach odłączyły się wsie Porąbka Uszewska w 1346 r. i Doły w 1361 r. Były to dobra biskupów krakowskich.
W wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. terytorium byłego powiatu brzeskiego , razem z całą Galicją znalazło się pod panowaniem austriackim i po wielu zmianach administracyjnych weszło ostatecznie w 1782 r w skład cyrkułu bocheńskiego, obejmującego 13 miast, 2 miasteczka, 517 wsi, zamieszkałego przez 151 200 ludności. Dążąc do szybkiego uzyskania dochodów rząd austriacki sprzedał większość królewszczyzn. Łoniowy pozostały w posiadaniu rządu austriackiego i do roku 1782 stanowiły własność biskupa krakowskiego, a później zostały przekazane kapitule katedralnej tarnowskiej.
Wypadki rewolucyjne lat 1846-1848 w Galicji i Austrii a także późniejsze wydarzenia międzynarodowe, niepomyślne dla monarchii austriackiej , skłoniły cesarza do wielu zmian politycznych i administracyjnych w państwie.
Galicja otrzymała autonomię. Podzielona została na 2 okręgi administracyjne: lwowski i krakowski. Utworzono powiaty, w tym brzeski, wojnicki i czchowski. Utrzymano cyrkuły jako jednostkę nadrzędną likwidując je ostatecznie w 1867 r., kiedy to rozporządzeniem ministra stanu z dnia 23.01 zmniejszono liczbę powiatów, przy czym z brzeskiego, wojnickiego i czchowskiego utworzono jeden powiat z siedzibą w Brzesku. Władza administracyjna należała do starosty, który reprezentował rząd austriacki, ale obok niego istniał także samorząd terytorialny w postaci Rady i Wydziału Powiatowego, na czele którego stał marszałek powiatowy.
W gospodarce powiatu zaczynał dominować browar w Okocimiu, założony w 1845 r. jako Spółka akcyjna Juliana Kodrębskiego, Józefa Neumana i Jana Gotza. Od 1851 r. jedynym właścicielem browaru został Jan Gotz, który był również największym właścicielem dóbr ziemskich w powiecie. Do rodziny Gotzów należały w 1910 r. majątki ziemskie w Biesiadkach, Jadownikach, Okocimiu, Porębie Spytkowskiej, Słotwinie, Szczepanowie, Tymowej , Uszwi oraz w Łoniowej obejmując łącznie 3 452 morgi.
W 1910 r. Przybył do Łoniowej p. Stanisław Jasiński; rozbudził życie społeczne i gospodarcze, założy wiele spółek handlowych, dzięki którym poziom życia społeczności łoniowskiej podniósł się z sposób znaczący. Po zakończeniu I wojny światowej w której uczestniczyło wg ustaleń ok. 58 mężczyzn